Spoločnosť KWS tradične počas jesene usporiadava naprieč Slovenskom viaceré poľné odborné akcie s cieľom predstaviť popri pestovateľsky etablovaných aj hybridy kukurice z najnovšieho šľachtenia. Jeden z týchto poľných dní sa začiatkom októbra premiérovo uskutočnil v Rastislaviciach v spolupráci a na poliach Poľno SME, s. r. o., Palárikovo. Ďalšími spoluorganizátormi boli spoločnosti TIMAC AGRO Slovakia, Moreau Agri a CleverFarm.
Agrotechnika a podmienky v pokuse
Hybridy kukurice v pokuse boli vysiate 15. mája 2024, teda neskôr po agrotechnickom termíne. Našťastie, po týždni kukurica vzišla. A to aj vďaka zrážkam a v priemere vyšším teplotám. V máji spadlo 86 milimetrov, v júni rekordných 177 milimetrov, naopak v júli 11 milimetrov, v auguste 92 milimetrov a v septembri 133 milimetrov zrážok. Navyše porasty kukurice koncom augusta mierne poznačila víchrica.
Pre každého pestovateľa
Predstavenia KWS hybridov kukurice v pokuse sa za spoločnosť KWS zhostili jej produktový manažér Ing. Matúš Javor a regionálny zástupca Ing. Tomáš Kovács. V pokuse prevládali zrnové hybridy kukurice. V rámci silážneho segmentu predstavili dve novinky. Treba dodať, že šľachtiteľská spoločnosť KWS má na Slovensku pokryté celé spektrum hybridov kukurice od FAO 180 až do 570 s určením na zrno a výrobu siláže, pričom patria k najúspešnejším hybridom na trhu s viacerými prvenstvami.
„Hybridy kukurice z najnovšieho šľachtenia KWS s označením Plus4Grain, sú určené do lepších pestovateľských podmienok a ClimaControl3 hybridy sú nastavené pre dosahovanie nadpriemerných úrod v priemerných až horších podmienkach a poliach, pričom poskytnú vyššiu úrodu v porovnaní s referenčnými hybridmi,“ informoval Ing. M. Javor o novinkách v ponuke.
Úvod prehliadky patril najskoršiemu zrnovému hybridu KWS Adonisio (FAO 330), určenému pre najskoršie zbery pričom dosahuje nízku zberovú vlhkosť zrna a vylepšuje tak celkovú ekonomiku pestovania a výroby kukurice, uviedol M. Javor. V roku 2021 zvíťazil v pokusoch v danej lokalite v konkurencii viac ako sto hybridov kukurice, porazil aj neskoršie s FAO 400. Pri silážnom hybride KWS DonJuan (FAO 340), M. Javor poznamenal, že nie je až tak dôležitý vzhľad kukurice, či jej výška, ale aké má kvalitatívne parametre: „Správny silážny hybrid musí mať vysoký obsah škrobu, dostatočný obsah vodorozpustných cukrov, čo najmenej neutrálne detergentnej vlákniny na kilogram sušiny a vysokú stráviteľnosť vlákniny.“ Práve takýmito kvalitatívnymi parametrami sa vyznačuje DonJuan, plus má výrazný stay-green efekt, taktiež veľmi dobrý zdravotný stav, čo sú faktory prispievajúce k vysokej mliekovej úžitkovosti.
Ekonomicky prospešné
Tretím rokom na trhu je KWS Hypolito (FAO 350, ClimaControl3), stredne skorý zrnový hybrid, určený do repnej a kukuričnej výrobnej oblasti. Testovaný bol v interných nadnárodných pokusoch, kde dosiahol veľmi dobré výsledky a potvrdil ich následne v praxi.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.