Skupina Sanagro pôsobí na Slovensku od roku 2012. Združuje 14 fariem a ďalšie tri podniky, ktoré sa zaoberajú službami pre poľnohospodárov. „Všetky subjekty sme pridávali do nášho portfólia postupne,“ uviedol v rozhovore pre Roľnícke noviny TOMÁŠ KOHÚT, generálny riaditeľ skupiny Sanagro.
Pán generálny riaditeľ, čím všetkým sa farmy, ktoré sú združené vo vašej skupine, zaoberajú?
„V súčasnosti pôsobíme v piatich regiónoch - prvým je Záhorie, kde máme farmy v okolí Senice a Myjavy, vrátane jednej z najväčších ekofariem na našom trhu, ktorá sa nachádza v Húškach. Druhým regiónom je Hlohovec a Topoľčany, tretím je Turiec, respektíve oblasť Turčianskych Teplíc. Tieto tri regióny sú naše hlavné. Menšie farmy však máme aj v Liptove, konkrétne v Liptovskej Sielnici, a menšiu farmu máme aj pri Dunajskej Strede.
Sanagro v súčasnosti hospodári na ploche 22-tisíc hektárov pôdy. Približne tri štvrtiny z toho tvoria konvenčné farmy, a jednu štvrtinu predstavujú ekologické farmy. Zameriavame sa najmä na oblasť prvovýroby, a patríme medzi najväčších producentov v oblasti rastlinnej výroby. Pestujeme špeciálne aj konvenčné plodiny ako sú obilniny, olejniny, okopaniny, zelenina a tiež liečivé rastliny a ďalších 20-tisíc ton krmovín.
Okrem rastlinnej výroby sa venujeme aj živočíšnej výrobe. Chováme viac ako 4 000 jedincov dobytka, 600 oviec, 37 000 nosníc vo voľnom výbehu; z toho je 1 700 nosníc chovaných v ekológii. Ročne tak vyprodukujeme viac ako 12 miliónov vajec z voľného výbehu, 15,4 milióna litrov kravského a 60-tisíc litrov ovčieho mlieka.
Naša skupina zamestnáva 350 ľudí. Zároveň sme hrdí na to, že sa nám darí na farmách pracovať s mladými ľuďmi, čo je dnes skôr rarita. Aj preto sme začali s viacerými aktivitami, ktoré by mohli pomôcť k tomu, aby sa slovenské poľnohospodárstvo stále viac dostávalo do povedomia nielen mladých ľudí, ale aj detí.
Aj preto sme v tomto roku pri skupine Sanagro založili občianske združenie For Agro Future (Pre budúcnosť poľnohospodárstva), ktoré prináša finančnú a odbornú podporu pre deti zo sociálne slabších rodín, z marginalizovaných skupín či z detských domovov. V rámci združenia podporujeme rodinu a dieťa počas celej doby štúdia poľnohospodárstva, zabezpečujeme mu odborný dohľad, prax, voľnočasové aktivity a zamestnanie po ukončení štúdia.“
V časti verejnosti prevláda názor, že poľnohospodárstvo a potravinárstvo na Slovensku v súčasnosti neprežívajú práve najlepšie obdobie. Ako to vidíte v Sanagre? Trebárs aj z hľadiska minuloročných hospodárskych výsledkov...
„Poľnohospodárstvo je sektor, ktorý má viacero silnejších „pánov“ ako sú farmári. To, či sa vám darí, nezáleží len od vašej šikovnosti, ale aj od počasia, ktoré nemôžete ovplyvniť, alebo od rozhodnutí národných či nadnárodných vlád, na ktoré rovnako nemáte dosah.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)