Pôdohospodárska platobná agentúra do konca novembra tohto roku ukončí vyplácanie preddavkov. Na porade s predstaviteľmi regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr v Látkach to uviedol generálny riaditeľ agentúry Marek Čepko.
Užšia spolupráca s regiónmi a informovanie o aktuálnych témach boli dôvodom, prečo Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v polovici novembra tohto roku zorganizovala dvojdňovú poradu s riaditeľmi regionálnych komôr. Práve téma vyplácania preddavkov, ku ktorej Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora zaujala veľmi pozitívne stanovisko, bola na programe odbornej časti porady.
Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Marek Čepko informoval zástupcov regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr o aktuálnom stave vo vyplácaní záloh.
Platobná agentúra by mala do konca druhého novembrového týždňa vyplatiť poľnohospodárom vyše 230 mil. eur. S vyplácaním preddavkov by mala skončiť na konci novembra, a s vydávaním rozhodnutí chce začať od decembra 2024. Z pohľadu AMS je vyhodnotených takmer 100 % všetkých žiadateľov.
„Je veľmi pozitívna správa, že poľnohospodárom môžeme dať reálnu istotu, aby si nastavili svoje finančné toky. Chceme tak robiť aj v budúcich rokoch. Dnes prvýkrát dostávajú preddavky aj tí žiadatelia, ktorých podniky sa nachádzajú v procese kontrol, a ktorí splnili rizikové požiadavky na to, aby sme im mohli poskytnúť 50-percentnú zálohu,“ uviedol Marek Čepko.
Projektové podpory
Generálny riaditeľ PPA vyzval prítomných zástupcov regiónov, aby sa začali intenzívnejšie venovať projektom a zrýchleniu predkladania žiadostí o platbu. Súbežne s realizáciou žiadostí sa PPA spolu s ministerstvom pôdohospodárstva venuje aj problematike možného dekomitmentu – prepadnutia finančných zdrojov z Programu rozvoja vidieka SR.
„Je len samozrejmé, že chceme, aby nám neprepadlo ani jedno euro. Ale za osem rokov bolo vyčerpaných len asi 760 mil. eur, pričom ak nechceme prísť o európske zdroje, tak za dva roky máme vyčerpať viac než 1 miliardu eur. Slovenská republika v tomto nie je jedinou krajinou Európskej únie. Dekomitment totiž hrozí až 10 členským krajinám EÚ. Naša vyjednávacia pozícia voči Európskej komisii je posilnená aj týmto faktom, keďže viaceré krajiny majú s čerpaním výrazné problémy. Hrozba prepadnutia finančných zdrojov tu však stále je, a je veľmi vysoká,“ povedal Marek Čepko.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)