Začiatkom októbra 2024 sa v Ostrihome – historickom a kultúrnom centre našich južných susedov, uskutočnil odborný seminár spoločnosti Limagrian, ktorého hlavnou témou bolo predstaviť osvedčené a nové hybridy kukurice a slnečnice pre sezónu 2025 v kontexte výsledkov pokusov, realizovaných na Slovensku a v strednej Európe.
Šľachtenie kukurice LG
Špeciálnym hosťom a prednášateľom podujatia bol Dr. Péter Szücs, hlavný šľachtiteľ spoločnosti Limagrain zo Šľachtiteľskej stanice Zsombó v Maďarsku, zároveň najväčšej spoločnosti Limagrain: „Šľachtenie v Zsombó prebieha vo veľmi premenlivých podmienkach so zameraním na stres zo sucha a nedostatku vody, pričom využívame všetky dostupné technológie.“
V úvode objasnil organizáciu šľachtenia spoločnosti Limagrain v Európe, ktorá sa uskutočňuje v piatich oblastiach podľa FAO skupín. Prvé dve zóny sú situované na severe a zaoberajú sa najmä šľachtením silážnych hybridov, ostatné tri šľachtením hybridov kukurice na zrno. Maďarsko spadá do zóny šľachtenia stredne skorých hybridov kukurice. Okrem Maďarska ide o dve francúzske, jednu rumunskú a jednu ruskú skupinu šľachtenia. Aktuálne v Zsombó pracujú štyri šľachtiteľské skupiny. Konkrétne skupina, zameraná na skoré hybridy, ďalšia na stredne skoré hybridy. Osobitne skupina zameraná na šľachtenie hybridov pre strednú a juhovýchodnú Európu a skupina zabezpečujúca pokusníctvo. Maďarské šľachtenie je podľa P. Szucsa výnimočné v tom, že je zamerané na variabilné podmienky strednej Európy, hlavne v priebehu počasia.
V druhej časti prednášky P. Szücs objasnil podstatu novej genetiky, implementovanej v nových hybridoch kukurice. Pripomenul, že šľachtenie kukurice je dlhodobý proces. Pri modernej technológii šľachtenia trvá vytvorenie rodičovských línií štyri až päť rokov (predtým to bolo dlhšie). Následne z rodičovských línií vytvoriť moderný hybrid trvá ďalších takmer päť rokov. „Znamená to, že celý cyklus šľachtenia trvá desať rokov, čiže za posledných 25 rokov sme dokončili dva šľachtiteľské cykly,“ dodal P. Szücs. Od roku 2011 začala nová éra šľachtenia, reflektujúca meniace sa podmienky prostredia a zároveň zameraná aj na konkurenciu. „Konkrétne v novom, veľmi perspektívnom rade hybridov DANUBIA sme sa dostali do druhého cyklu šľachtenia, pričom prvé hybridy boli testované v roku 2017, objasnil P. Szücs postupy v najnovších procesoch šľachtenia.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.