07.12.2024 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bilancia roku 2024

Blížiaci sa záver kalendárneho roku je obdobím postupného bilancovania vývoja v agropotravinárskom sektore za uplynulých dvanásť mesiacov. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora oslovila niektoré svoje zväzy a združenia so žiadosťou o odpočet roku 2024. Dnes publikujeme prvú časť bilancie z pohľadu slovenských obilninárov a pestovateľov cukrovej repy.

Združenie pestovateľov obilnín

Čo bolo v roku 2024 pozitívne?

„Celkom pozitívne sa pre pestovateľov obilnín v roku 2024 vyvíjal priebeh počasia. Tam, kde po extrémnych zrážkach začiatkom roka vyššia hladina spodnej vody nezaplavila polia, tam vlhká jar priala dobrému rastu jarín i ozimín. Následne suchý priebeh letných mesiacov urýchlil zber husto siatych obilnín. Žiaľ, nedostatok zrážok v lete negatívne pôsobil na tvorbu zrna, a tým aj na úrodu kukurice. Pozitívne vnímame aj znížený objem dovozu zrnín z Ukrajiny, k čomu prišlo vďaka opatreniam vykonaným zo strany vlády SR. A pozitívne hodnotíme aj zameranie domácich potravinárskych spracovateľov na kvalitnú domácu produkciu.“ 

Čo bolo v roku 2024 negatívne?

„Najväčším negatívom tohto roka je pre pestovateľov obilnín pokles realizačných cien, ktoré sa po väčšiu časť roka držali na úrovni výrobných nákladov, respektíve boli aj nižšie. Úrodu z roku 2024 tak mnohí pestovatelia predávajú len z dôvodu nedostatku skladovacích kapacít. Nepríjemne nás zaskočilo neskoršie vyplácanie priamych platieb. Na prácu poľnohospodárov nepriaznivo vplýva aj skutočnosť, že počas roka sa neustále riešili a menili podmienky v rámci uplatňovania národnej stratégie Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ a nepríjemná bola tiež neistota ohľadom udržania akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry.“

Aké výzvy očakávate v roku 2025?

„Veľkou výzvou roku 2025 je pre všetkých podnikateľov na Slovensku  konsolidácia štátneho rozpočtu SR a s tým spojené očakávané nižšie príjmy, respektíve vyššie výdavky. V slovenskom poľnohospodárstve - a tým aj v obilninárstve - pociťujeme potrebu rýchlejšie zavádzať moderné technológie a znižovať náklady na jednotku produkcie, na jednu tomu. Napríklad aj tak, že sa redukujú pracovné operácie, pripravujú sa plány hnojenia, počíta sa bilancia živín, postupuje sa v zmysle úrodových máp a tak, aby výroba bola čo najefektívnejšia. Otázny je tiež prístup Európskej komisie a to, aké opatrenia prijme v súvislosti s vojnou na Ukrajine a v súvislosti s dovozom agrárnych komodít do krajín Európskej únie. Zvedaví sme aj na to, ako sa nové zloženie Európskej komisie a Európskeho parlamentu postaví k Zelenej dohode. A už každoročne sú pre slovenských pestovateľov výzvou extrémy počasia a vývoj trhových cien. Priali by sme si, aby sme v nasledujúcich rokoch nemuseli domáce obilie vyvážať, ale aby sme pridanú hodnotu vo väčšej miere tvorili na Slovensku: cez živočíšnu výrobu, pekárenský a ďalší priemysel, ktorý by dokázal spracovať celú domácu produkciu.“ 

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down