Technologické podmienky pri zakladaní siláže ovplyvňujú typ jej fermentácie, a môžu vysvetliť alebo predpovedať zlú úžitkovosť dojníc, keď sa tieto podmienky veľmi odchyľujú od normálu.
Pre správny priebeh silážovania lucerny je nutné jej rýchle a dostatočné zavädnutie. Pri príliš vysokej sušine nebýva siláž dostatočne prekvasená a väčšinou sa namnožia listérie; nízka sušina je väčšinou spojená so zvrhnutím (druhotným skazením) siláže v dôsledku namnoženia klostrídií. Veľmi nízka sušina (pod 28 %) vedie spravidla k odtoku silážnych štiav, ak nie je do silážovanej hmoty pridaný nasávací materiál. Pri vysokej i nízkej sušine sa často teplota siláže zvyšuje nad 40 °C, čo spôsobuje vyššie straty v dôsledku neenzymatickej Maillardovej reakcie, pri ktorej sa tvoria nestráviteľné komplexy medzi redukujúcimi sacharidmi alebo produktmi ich degradácie a aminokyselinami, alebo bielkovinami (Muck a Kung, 2007).
Na rozdiel od lucerny, kukurica sa zberá priamo, teda bez zavädania. Zberová sušina je potom väčšinou závislá od správneho naplánovania tzv. zberového okna, resp. rozmedzia vegetačného štádia vhodného pre zber, prípadne od výšky strniska. Výsledok fermentácie a aeróbnu stabilitu siláže môže negatívne ovplyvniť zmena počasia v priebehu zberu, najmä dažďové zrážky. Ak nie je vyložene prietrž mračien, možno pokračovať s naskladňovaním rezanky do silážnych priestorov bez prerušenia, dažďová voda ovplyvní fermentáciu menej než zber s nižšou sušinou. Keď počas zberu zaprší, spodná časť rastlín môže byť kontaminovaná hlinou, ktorá potom zvyšuje pufračnú schopnosť silážovanej hmoty a okrem iného do nej vnáša nevhodné baktérie, väčšinou Escherichia coli. I v tomto prípade je potom nutné zberať s vyšším strniskom. Platí zásada, že so zvyšujúcou sa sušinou silážovanej hmoty by mala klesať dĺžka rezanky z dôvodu dosiahnutia dostatočnej miery utlačenia. Dĺžka rezanky a jej pozdĺžneho narušenia sú veľmi dôležitými faktormi pre zaistenie kvalitného výsledku fermentácie siláží, tak aj pre kvalitné spracovanie zmiešanej kŕmnej dávky v bachore prežúvavcov. Pre zaistenie kvality fermentačného procesu sa uprednostňuje kratšia rezanka, pre využitie vo výžive prežúvavcov dlhšia rezanka.
Viac sa dočítate v RN č. 3.