Mlynský sektor prešiel v posledných rokoch obrovskou skúškou. Ukazuje sa, že ju zvládol. Stalo sa tak aj preto, lebo ľudia dôverujú múke zo slovenskej produkcie. Ďalšiemu rozvoju tohto sektora však bráni znižujúca sa živočíšna výroba a zmena v správaní sa spotrebiteľov pri nákupe pekárenských výrobkov. Aj o tom sme sa rozprávali s Petrom Močkom, predsedom Slovenskej spoločnosti mlynárov.
náš rozhovor
Aký bol rok 2024 pre slovenských mlynárov?
„Rok 2024 by sa mal podľa predbežných výsledkov skončiť rovnako pozitívne ako rok 2023, ale musím zdôrazniť, že to bol opäť náročný rok. Z pohľadu čísel hodnotím tieto roky ako dobré. Keď spomíname dobré, musíme poukázať aj na zlé roky, ktoré sme zažili v našom sektore. Hovorím o rokoch 2018 až 2021, kedy mlynský priemysel kumulatívne zaznamenával niekoľkomiliónové straty. Tá situácia bola veľmi ťažká. Náročný bol aj rok 2022, ktorý súvisel najmä s dovozmi ukrajinského obilia a následne sa pridal aj import ukrajinskej múky, ktoré v rámci obilninárstva doslova zdemolovali slovenský trh. Poklesli ceny pšenice, ale začal sa deformovať aj mlynský priemysel, respektíve jeho cenové výstupy.
Chvályhodné je to, vláda sa k tomu postavila korektne a podržala prvovýrobcov a aj spracovateľov. Pridali sa aj okolité krajiny, ktoré bezprostredne susedia s Ukrajinou, a zakázali dovoz komodít aj konkrétnych výrobkov z Ukrajiny, čo do veľkej miery pomohlo našim pestovateľom a následne aj spracovateľom poľnohospodárskych komodít.“
Znamená to, že mlynský sektor je nateraz stabilizovaný?
„Myslím si, že sektor je už stabilizovaný. Otázkou je to, čo prinesie vstup na náš trh ďalšieho obchodného reťazca, ktorým je Biedronka. V ich reklamách sa hovorí o super nízkych cenách. To môže vyvolať - a sčasti už aj vyvoláva - tlak na ostatné reťazce, ktoré sú etablované na slovenskom trhu, aby nejakým spôsobom prehodnocovali nákupnú cenovú politiku, a aby nás, výrobcov, nútili k nižším cenám. Tieto tlaky pociťujeme už aj my v našom závode v Pohronskom Ruskove.“
Ovplyvní zmena DPH aj mlynský sektor?
„Znížená DPH mlynský priemysel veľmi neovplyvní. Doteraz bola DPH na múku vo výške 20 %, od nového roka sa znížila na 19 %. Jedno percento nepovažujem za cenotvorné. Pri krmivách sa DPH z 20 % zvýšila na 23 %. Väčšina krmív, ktoré vyprodukujeme na Slovensku, však putuje do zahraničia, najmä do Nemecka, Poľska a do Talianska.“
Prečo nedokážeme túto produkciu predať na Slovensku?
„V minulosti sme na slovenskom trhu predávali 70 % z produkcie krmív. Avšak nastal prudký pokles živočíšnej výroby. Preto sme sa museli preorientovať na iné trhy. Otruby peletujeme a následne ich vyvážame najmä do Nemecka.“
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)