V Belehrade sa v dňoch od 30. januára do 1. februára tohto roku konal medzinárodný poľnohospodársky Agro Belgrade 2025. Bola to ideálna príležitosť na nadviazanie spolupráce s profesionálmi, ktorí sú v popredí tohto odvetvia.
BELEHRAD. Na veľtrhu sa prezentovalo viac ako 500 dodávateľov zo Srbska a z juhovýchodnej Európy, vrátane výrobcov čerstvého, mrazeného a spracovaného ovocia, zeleniny a hrozna, ako aj výrobcovia poľnohospodárskych strojov a zariadení, výrobcovia osivového materiálu, umelých a organických hnojív a pesticídov a i ďalšie spoločnosti pôsobiace v poľnohospodárskom sektore.
Veľtrh sa uskutočnil s podporou Ministerstva poľnohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva Srbskej republiky, Sekretariátu pre poľnohospodárstvo mesta Belehrad a Srbskej obchodnej komory.
Na trojdňovej konferencii, ktorá bola súčasťou veľtrhu, odborníci diskutovali o súčasných a o pripravovaných trendoch na svetových trhoch, a poskytli aj informácie o najnovších technologických inováciách v potravinárskom priemysle.
Dôležitá platforma
Podujatie sa stalo platformou na výmenu nových poznatkov, skúseností ako aj na nadviazanie nových obchodných vzťahov, prípadne na posilnenie už jestvujúcich obchodných kontaktov a kontraktov.
Veľtrh otvoril minister poľnohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva Srbskej republiky Aleksandar Martinović. Na slávnostnom otvorení veľtrhu sa prítomným prihovoril aj Vladimir Joković, minister poľnohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva Republiky Čierna Hora.
Hlavným zameraním veľtrhu boli technické inovácie zamerané na zlepšenie kvality pestovania v ovocných sadoch a vinohradoch, kde v ostatných rokoch dominujú drony.
Drony v poľnohospodárstve predstavujú úsporu, pretože umožňujú monitorovať stav polí a úrody, umožňujú sledovať výskyt chorôb a škodcov, potreby rastlín ohľadne živín a vody a umožňujú aj presne zacieliť ošetrenie na konkrétne plochy.
Poľnohospodári využívajú drony na dosiahnutie efektívnejších výsledkov a zlepšenie výnosov, pričom drony im pomáhajú predchádzať problémom, ktoré môžu vzniknúť v poľnohospodárskej výrobe.
Okrem dronov boli na spomenutom veľtrhu zaujímavé aj zariadenia GPS. V priebehu posledných desaťročí došlo k významným prienikom informačných a telekomunikačných technológií do poľnohospodárstva, pričom osobitne sa to týka tzv. GPS technológie, teda satelitného navádzania poľnohospodárskych strojov.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)