Upozorniť na potrebu rešpektovania práv a potrieb spotrebiteľov ako aj na ich ochranu je cieľom Svetového dňa spotrebiteľských práv, ktorému v kalendári patrí pätnásty marcový deň.
BRATISLAVA. Toto podujatie organizuje Svetová federácia spotrebiteľských združení, ktorá sídli v Londýne. Zastrešuje viac ako 200 členských organizácií vo vyše 100 krajinách, vrátane Slovenska.
V rovnaký deň, teda 15. marca, organizuje Európsky hospodársky a sociálny výbor už od roku 1999 Európsky deň spotrebiteľov, ktorý je venovaný zvýšeniu informovanosti a vzdelania o zodpovednej spotrebe. Hlavným mottom tohtoročného Svetového dňa spotrebiteľských práv je Spravodlivý prechod k udržateľnému životnému štýlu.
Udržateľný životný štýl
"Udržateľný životný štýl je kľúčom k riešeniu vzájomne prepojených kríz klimatických zmien, straty biodiverzity a znečistenia. Nejde len o environmentálne problémy, ale aj o naliehavé ekonomické a sociálne problémy, ktoré ovplyvňujú komunity na celom svete. Tohtoročná kampaň zdôrazňuje cesty potrebné na dosiahnutie trvalo udržateľného životného štýlu a vyzýva na silnejšiu ochranu a na posilnenie postavenia spotrebiteľov na celom svete," píše sa na webovej stránke Svetovej federácie spotrebiteľských združení.
História tohto medzinárodného dňa sa spája s menom bývalého amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedy, ktorý sa obrátil na Kongres USA s posolstvom o ochrane záujmov spotrebiteľov.
Dňa 15. marca 1962 pred členmi Kongresu vyhlásil: "Spotrebiteľmi sme my všetci, každý z nás. Je to najväčšia ekonomická sila, ktorá má vplyv na súkromné a aj na verejné podnikanie, často ju však nikto nechce počúvať."
Preto John Fitzgerald Kennedy navrhol prijať štyri základné práva spotrebiteľov, ktoré sa týkali práva na bezpečnosť, práva byť informovaný, práva vybrať si a práva byť vypočutý.
K týmto štyrom základným právam sa v roku 1983 vďaka Medzinárodnej organizácii spotrebiteľských zväzov, ktorá bola predchodkyňou Svetovej federácie spotrebiteľských združení, pridali ďalšie štyri práva: právo na uspokojenie základných potrieb, právo na nápravu, právo na spotrebiteľské vzdelanie a právo na zdravé životné prostredie.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)