29.06.2025 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obnovná ťažba v Chotinke napreduje podľa plánu

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky Banská Bystrica dlhodobo uplatňuje princípy trvalo udržateľného hospodárenia, ktorého cieľom nie je len produkcia dreva, ale predovšetkým obnova, stabilita a odolnosť prírodného prostredia.

POLONINY. V Národnom parku Poloniny, v lokalite Chotinka, sa tieto princípy pretavujú do konkrétnych krokov pri citlivom a plánovanom obhospodarovaní lesa.

V lokalite Chotinka štátny podnik Lesy SR realizuje obnovnú úmyselnú ťažbu v rozsahu 1 200 kubických metrov dreva, ktorá bola pre rok 2025 vopred naplánovaná a je riadne schválená príslušnými orgánmi. Zásah sa uskutočňuje najmä v porastoch s prevahou buka a hrabu. Všetky zásahy v danej lokalite boli realizované v súlade s platnou legislatívou.

Drevo sa tam ťaží formou podrastového výberového hospodárskeho spôsobu, ktorý je jedným z najšetrnejších prístupov k obhospodarovaniu lesa. Pri tomto spôsobe ťažby dreva nevznikajú holiny, porast zostáva trvalo zakmenený a  dreviny sa obnovujú celkom prirodzene a pod ochranou dospelých stromov.

Tento prírode blízky prístup zabezpečuje plynulý prechod medzi generáciami lesa bez narušenia jeho ekologickej rovnováhy.

Na vodnom toku Chotinka, ktorý je takisto v správe štátneho podniku Lesy SR, sa v súčasnosti nachádza päť hrádzí bobra vodného. Tieto prirodzené stavby sú významnou súčasťou ekosystému mokradí, ale zároveň sú mimoriadne citlivé na poveternostné vplyvy.

V dôsledku intenzívnych dažďov, ktoré zasiahli Chotinku a jej okolie v máji tohto roku, mohlo dôjsť k samovoľnému poškodeniu jednej z hrádzí. Takéto javy sú v daných podmienkach bežné.

Pracovníci štátneho podniku Lesy SR rešpektujú ekologické hodnoty tohto územia a pri všetkých činnostiach postupujú s maximálnou citlivosťou a v súlade s platnou legislatívou a s odbornými štandardmi.

„Našou činnosťou nedošlo k poškodeniu bobrieho biotopu a ani k ohrozeniu samotného živočícha. Pri ťažbe, odvoze a spracovaní dreva sa využívajú výhradne lesné cesty, ktoré sú určené na hospodárske účely. V tejto oblasti sa nachádzajú flyšové pôdy, ktoré sú známe nižšou únosnosťou a tendenciou k rozmočeniu pri zrážkovej činnosti. Povrchové narušenie ciest v takýchto podmienkach nie je dôsledkom neodbornej práce, ale prirodzeným javom súvisiacim s geologickým charakterom tohto územia,“ uvádza sa v tlačovej správe štátneho podniku Lesy SR.

Zároveň sa v nej konštatuje, že každý hospodársky zásah je následne sprevádzaný opatreniami zameranými na uvedenie priestoru do pôvodného stavu a lesné cesty sú po ukončení prác upravované, zrovnávané a spevňované.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down