„Je otázkou veľmi krátkeho obdobia, kedy budeme môcť 100 % preukázať medzinárodným autoritám, ako sme pokročili s elimináciou ochorenia a následne požiadať o uznanie Slovenska ako krajiny SLAK free. Taký je hlavný odkaz ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martina Chudého.
Zúčastnil sa na porade s riaditeľmi regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr, ktoré 24. júna zorganizovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.
Kritické obdobie nákazy slintačky a krívačky (od začiatku marca do polovice apríla) máme už za sebou. Podľa ústredného riaditeľa Martina Chudého je aktuálne situácia priaznivá a veterinárna správa už neeviduje ani žiadne podozrenia na dané ochorenie.
„K dnešnému dňu (24. 6. 2025) nemáme vyhlásenú ani žiadnu reštrikčnú zónu. Zámerne to zdôrazňujem, pretože ak by niekto v rámci celej EÚ chcel vytvárať obchodné bariéry vzhľadom na premiestňovanie zvierat, tak tie už nie sú opodstatnené“, dodal Martin Chudý.
Stále však platia mimoriadne núdzové opatrenia, ktoré sú rozdelené do troch častí (obchodovanie v rámci premiestňovania na bitúnok a ďalší chov; biologické opatrenia na ochranu chovov; vystavovanie zvierat na verejnosti).
Ak bude situácia aj naďalej priaznivá, Štátna veterinárna a potravinová správa SR uvažuje o ďalšom uvoľnení mimoriadnych núdzových opatrení a to už v najbližšom období, po 15. júli, vrátane odberov vzoriek krvi.
„Chcel by som ale upozorniť všetkých chovateľov a aj ostatných ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu so živočíšnou výrobou, na samotnú zodpovednosť nás všetkých. Prevádzka chovov už nikdy nemôže byť taká ako predtým. Už nebude platiť, že do chovov bude môcť chodiť hocikto. Chovatelia musia mať prehľad o tom, kde kto je a čo robí v chove, v akom čase a z akého dôvodu. Musia tu byť minimálne štandardy, vrátane vedenia evidencie osôb a vozidiel prechádzajúcich dezinfekčným brodom,“ zdôraznil Martin Chudý.
Ďalšou pozitívnou správou je aj to, že všetkých viac ako 6 000 odobratých vzoriek z voľne žijúcej lesnej vnímavej zveri bolo negatívnych. Zver v lesoch tak nepredstavuje riziko z hľadiska možného prenosu slintačky a krívačky na hospodárske zvieratá.
Terénny výjazd
Martin Rovaš z Odboru poľnohospodárstva a služieb SPPK informoval regionálnych riaditeľov o nedávnom odbornom pracovnom výjazde, na ktorom sa zúčastnil predseda SPPK Andrej Gajdoš a generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Marek Čepko.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.)