10.11.2025 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Západné sankcie nútia Rusov hľadať domáce vína

Sankcie, ktoré Západ zaviedol proti Rusku po tom, čo prezident Vladimir Putin začiatkom roka 2022 poslal vojská na Ukrajinu, zmenili návyky spotrebiteľov.

Zvýšili totiž ceny zahraničných produktov vrátane vín a zúžili dostupnosť dovážaných značiek. TASR o tom informuje na základe správ Reuters.
        Kým pred vojnou dominovali v ruských supermarketoch francúzske a talianske vína, teraz sú plné širokej škály domácich vín. Predaj ruského vína prudko vzrástol a jeho podiel na trhu sa zvýšil na približne 60 % zo zhruba 25 % pred 10 rokmi.
        „Ruské víno získalo veľmi vysoký podiel na ruskom trhu,“ povedal Jurij Judič, predseda združenia reštaurátorov a hotelierov, pričom poukázal na vyššie poplatky za dovoz z „nepriateľských krajín“.
        Trh sa postupne začal meniť a ceny vína začali rásť. Dovážané vína zdraželi o 30 - 40 %, povedal. Dodal, že ruskí spotrebitelia si stále „zvykajú“ na chute miestnych vín.
        V moskovských supermarketoch dominujú teraz ruské, gruzínske a arménske vína.
        Hrozno sa pestuje v okolí Čierneho mora už tisíce rokov, ale revolúcie, občianske vojny a neskoršie sovietske protialkoholické kampane, najmä za vlády Michaila Gorbačova, zničili mnoho ruských viníc.
        Keď sa však ruská ekonomika zotavila po desaťročí chaosu, ktorý nasledoval po páde Sovietskeho zväzu v roku 1991, niektorí priekopnícki investori začali skupovať pozemky na juhu Ruska a privádzať špičkových investorov z Francúzska a Talianska.
        Vo vinárstve Côte Rocheuse, ktoré sa nachádza neďaleko Čierneho mora, je posun na ruskom trhu s vínom zrejmý.
        „Víno sme začali predávať v roku 2022 a v tom istom roku sme otvorili vinárstvo pre turistov. Odvtedy každý rok zvyšujeme objem produkcie a predaj stále rastie,“ povedala hlavná vinárka a riaditeľka výroby Irina Jakovenková. „Máme však limit na vinohrady aj na kapacitu výroby vína - 500.000 fliaš ročne.“
        Vinárstvo Côte Rocheuse pestuje klasické európske odrody hrozna - Merlot, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Chardonnay, ako aj Krasnostop Zolotovskij, pôvodnú ruskú odrodu hrozna z Rostovskej oblasti.
        Napriek tomu, že vinárstva využívajú prevažne francúzske a talianske vybavenie, sú miestne vína výrazne lokálne, formované ruskou pôdou a podnebím.
        Putin opakovane vychvaľoval ekonomickú odolnosť Ruska voči sankciám a naliehal na firmy a úradníkov, aby našli spôsob, ako sa sankciám vyhnúť.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Prehľad ochrany osobných údajov

Prehľad ochrany osobných údajov Tento web používa súbory cookie, aby sme vám mohli poskytnúť tú najlepšiu možnú používateľskú skúsenosť. Informácie o súboroch cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a plnia funkcie, ako je rozpoznanie vás, keď sa vrátite na našu webovú stránku, a pomáhajú nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webu sú pre vás najzaujímavejšie a najužitočnejšie.