Peniaze sú vždy a za každých okolností aktuálnou témou. S blížiacim sa koncom roka to platí dvojnásobne. Pred pár dňami totiž vláda schválila návrh budúcoročného štátneho rozpočtu a už o pár týždňov sa začnú vyplácať tohtoročné agrárne podpory. Práve o týchto aktuálnych témach je náš rozhovor so ŠTEFANOM ADAMOM, štátnym tajomníkom Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
V polovici októbra sa v EÚ začal nový rozpočtový rok 2014, pričom EK umožnila členským štátom už od tohto dátumu vyplácať preddavkové priame platby. Pre nás nebola táto možnosť zaujímavá?
„Po zvážení všetkých pre a proti sme túto možnosť nevyužili. Vyplácanie preddavkov na priame platby by totiž znamenalo posunutie uhrádzania zostatkovej časti priamych platieb, až na prvý kvartál nasledujúceho roku. A to by spôsobilo oneskorený prístup žiadateľov k podporám.“
S výplatou p odpôr sa teda začne začiatkom decembra? Ktoré podpory by mali byť vyplatené do konca roka?
„Pôdohospodárska platobná agentúra bude už od 1. novembra uhrádzať platby na veľké dobytčie jednotky. Zároveň je našim záujmom, aby v decembri boli poskytnuté platby na väčšinu schém priamych platieb - jednotnú platbu na plochu (SAPS), platbu na dojnicu, osobitnú platbu na ovocie a zeleninu, osobitnú platbu na cukor, ako aj platbu pre znevýhodnené oblasti (LFA).“
Po zverejnení sadzieb jednotlivých podpôr na tento rok sa ozvali chovatelia dojníc, ktorým sa nepozdáva, že prostredníctvom platieb na VDJ boli viac podporené dojčiace kravy než dojnice...
„Chov dojníc považujeme za kľúčový segment živočíšnej výroby. A to sme sa snažili zohľadniť aj vo výške podpory. Platba na dojnicu predstavuje 98,86 eur/ks a platba na dojčiace kravy 60 eur/VDJ.“
Vláda SR nedávno schválila budúcoročný štátny rozpočet. Z pohľadu poľnohospodárov je pritom určite zaujímavé zvýšenie finančnej obálky na priame platby. Ako sa tento nárast premietne v praxi?
„Alokovaná výška priamych platieb bude v budúcom roku veľmi úzko súvisieť s plánovaným presunom finančných prostriedkov z II. do I. piliera. Samozrejme, že zvýšenie obálky na priame platby bude mať pozitívny vplyv na výšku jednotnej platby na plochu. Chceme, aby sme sa výškou priamych platieb čo najviac priblížili k úrovni priamych platieb vyplácaných v okolitých krajinách.
Pripomínam, že od roku 2015 sa v dôsledku presunu finančných prostriedkov medzi oboma piliermi upraví aj výška dobrovoľne viazaných podpôr prostredníctvom navýšenia celkovej obálky priamych platieb. V súčasnosti analyzujeme optimálnu výšku presunu prostriedkov z II. do I. piliera. V nadväznosti na finálny trialóg sa predpokladá, že by to malo byť 15, prípadne 25 percent pre vybrané členské štáty, vrátane SR. Efektívne percento presunu z II. do I. piliera ešte len napočítavame. Musíme pritom zohľadniť nielen snahu vyrovnať sa výškou platby na plochu okolitým štátom, ale aj potreby chovateľov polygastrických a monogastrických zvierat a potreby špeciálnej rastlinnej výroby.“
Celý rozhovor nájdete v 44. čísle Roľníckych novín.