31.10.2013 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V EÚ je trh s mliekom presýtený, šanca je v exporte

Pracovníci Vyššej odbornej školy v Kieli (Fachhochschule Kiel), v spolupráci s IFE (Institut für Ernährungswirtschaft - Výskumný ústav potravinársky), vypracovali medzinárodnú štúdiu o trhu s mliekom po roku 2015. Podľa vedcov majú pritom európski producenti mlieka šancu najmä v exporte.

Podiel exportu na celkovom množstve dodaného mlieka v EÚ sa do roku 2022 pravdepodobne zvýši, a to až o 18%. V roku 2011 sa pritom z celkového objemu mlieka dodaného európskymi farmármi vyviezlo za hranice EÚ 13,7%. Vychádzajúc z výpočtov expertov možno predpokladať, že v roku 2022 by podiel vyvezeného mlieka mohol dosiahnuť asi 15,4%.
Ako sa uvádza v štúdii, európski farmári výrazne profitovali z rastúceho cenového trendu. Vedci aj v budúcnosti vidia pre poľnohospodárov šancu najmä v exporte. V dôsledku ďalšieho rastu ostane medzinárodný trh otvorený pre neustále pribúdajúce množstvá mlieka z EÚ. Naopak, európsky trh s mliekom bude v blízkej budúcnosti už presýtený. Dôvodom uvedených odhadov je vysoká spotreba mliečnych produktov na obyvateľa a rok, a na druhej strane nižší rast počtu obyvateľstva v EÚ.
Dopyt po mlieku a mliečnych výrobkoch v EÚ je momentálne na vysokej úrovni a v najbližšom období bude stagnovať. Expanziu predpokladajú autori štúdie v jednotlivých mliekarenských sektoroch, napríklad na trhu so syrmi, na trhu s čerstvými mliečnymi výrobkami, ako aj v niektorých európskych regiónoch, najmä v štátoch, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004.
Na rozdiel od Európy bude priemerná miera rastu počtu obyvateľa na svete do roku 2015 na úrovni 0,85 percenta. Do roku 2025 by sa teda mal počet obyvateľov Zeme zvýšiť na 8 miliárd. Na základe tohto rastu a nízkej spotreby mliečnych výrobkov na obyvateľa sa očakáva rast importného dopytu z trhov mimo EÚ.
Celkový dopyt po mliečnych produktoch na svetovom trhu (vyjadrený v mliečnom ekvivalente) by sa mal do roku 2022 zvýšiť zo 609 mil. ton na 741 mil. ton. Najvýraznejší rast dopytu po mliečnych výrobkoch sa očakáva v rozvojových štátoch - z 379 mil. ton na 499 mil. ton, respektíve o 32 percent. V dôsledku stagnujúceho počtu obyvateľstva, nižšieho dopytu a vyššieho rastu ponuky dôjde v EÚ do roku 2022 k ďalšiemu rastu prebytku mlieka - zo 17,6 mil. ton na 22,1 mil. ton (o 25,6%).
Podľa vyjadrenia expertov profitoval trh EÚ z rastu svetového trhu s mliekom už od roku 2000. Pri stúpajúcich exportných možnostiach mliekarenského sektora EÚ spôsoboval dopyt na svetovom trhu nepretržité pohyby ceny mlieka. Od januára 2006 do augusta 2013 sa svetová cena mlieka zvýšila v priemere o 1 cent za kilogram, čo spôsobilo nárast ceny surového mlieka v EÚ o 0,78 centov za kilogram.
Z pohľadu exportných možností vidia autori štúdie silnejúcu konkurencieschopnosť mliekarenského sektora EÚ ako zmysluplný prostriedok ďalšieho rozvoja mliekarenskej politiky. Autori štúdie si myslia, že v budúcnosti bude dôležité rozvinúť a presadiť systémy manažmentu rizika v mliekarenstve. Ďalej bude dôležité trvalé úsilie o efektívnu organizáciu zlepšenia kvality európskeho mliekarenstva, pri súčasnej realizácii exportných možností. (PPA - ATIS)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down