Európska komisia v piatok rozhodla o obmedzení používania troch pesticídov triedy neonikotinoidov (klotianidínu, imidaklopridu a tiametoxámu). Tieto látky majú podľa niektorých štúdií zničujúci dosah na populáciu včiel v Európe.
Obmedzenie začne platiť od 1. decembra tohto roka a najneskôr do dvoch rokov sa opätovne preskúma. Aby členské štáty splnili toto obmedzenie EÚ, musia do 30. septembra odňať alebo zmeniť platné povolenia. Používanie nevyčerpaných zásob môžu povoliť maximálne do 30. novembra. Za správne uplatňovanie obmedzení zodpovedajú vnútroštátne orgány.
Ekonomický prínos včiel predstavuje 22 miliárd eur ročne. Zo 100 hlavných rastlín, ktoré poskytujú ľudstvu 90% potravy, je až 71 rastlín, ktoré musia opeliť včely.
V EÚ pôsobí 700-tisíc včelárov, veľká väčšina z nich sa včelárstvu venuje ako svojmu koníčku. Ročne sa v únii vyprodukuje 200-tisíc ton medu.
Komisia už v januári navrhla zakázať používanie pesticídov z triedy neonikotinoidov na ochranu rastlín po tom, ako viaceré výskumné tímy v Únii dospeli k záveru, že predstavujú "akútne nebezpečenstvo" pre včely medonosné, ktoré opeľujú väčšinu komerčne pestovaných rastlín v Európe.
Vedci s odvolaním sa na výsledky viacerých štúdií tvrdia, že rastliny takzvané neoniká absorbujú a obsahuje ich peľ aj nektár, takže sa dostávajú do tela hmyzu, ktorý potom hynie. Výrobcovia, ale aj niektorí vedci zase argumentujú, že nebol dokázaný žiadny súvis medzi používaním neoník a prudkým úbytkom včelstiev, ku ktorému dochádza v ostatných rokoch v Európe, najmä na západe kontinentu. (tasr)