22.02.2013 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Invázne druhy spôsobujú veľké škody

Živočíchy a rastliny prinesené do Európy z iných častí sveta sú pre zdravie, životné prostredie i hospodárstvo väčšou hrozbou než sa predpokladalo. Vyplýva to z nových štúdií vydaných Európskou environmentálnou agentúrou.

V Európe sa udomácnilo viac ako 10-tisíc inváznych cudzích druhov, od ázijského komára tigrovaného, ktorý prenáša niektoré nebezpečné choroby (napr. horúčka dengue), po pôvodne severoamerickú burinu ambróziu, spôsobujúcu alergické reakcie. Najmenej 15% z týchto druhov má negatívny ekologický alebo ekonomický dopad, uviedla Európska environmentálna agentúra (EEA).
„V mnohých oblastiach sú ekosystémy oslabené znečistením, klimatickou zmenou a roztrieštením. Invázie cudzích druhov sú pre prírodný svet rastúcim tlakom, ktorý je mimoriadne ťažké zvrátiť," uviedla výkonná riaditeľka EEA Jacqueline McGlade.
Niektoré nepôvodné druhy ale predstavujú pre spoločnosť a hospodárstvo úžitok, ako napríklad paradajky či zemiaky.
Výskyt cudzích rastlinných a živočíšnych druhov je výsledkom úmyselnej alebo náhodnej ľudskej činnosti. Rastúci obchod a turistický ruch mohol viesť k zvýšeniu ich prenosu. Ďalším faktorom urýchlenia môže byť podľa EEA klimatická zmena, na základe ktorej majú kedysi sa nevyskytujúce rastliny a živočíchy priaznivejšie podmienky pre rozvoj aj v Európe.
Zavedené druhy, ktorým sa neočakávane dobre darí v novom domove, ako napríklad malé papagáje z Afriky či vodné hyacinty z Amazónie, podľa odhadov stoja Európu najmenej 12 miliárd eur ročne. Príkladom môže byť tzv. španielsky slimák (Arion vulgaris), ktorý sa vyznačuje tým, že nemá ulitu a v naších prírodných podmienkach ani prirodzeného nepriateľa. V záhradkách a na poliach pritom pácha značné škody. Taktiež lastúrnik kopýtko prirastené (Dreissena polymorpha), pôvodom z Čierneho a Kaspického mora, sa dostal aj do slovenských riek, kde poškodzuje filtráciu vody rastlinami a tiež zásobárne chladiacej vody v elektrárňach.
Odhadované miliardové škody ale môžu byť podhodnotené, kedže do výpočtov sa napríklad nazahrnul vplyv tropických "vražedných" rias v Stredozemnom mori. Invázne druhy sú jednou z hlavných hrozieb biodiverzity. Z 395 pôvodne európskych druhov na zozname kriticky ohrozený druhov, tzv. Červený zoznam IUCN, sa až 110 nachádza z dôvodu ohrozenia práve inváznymi cudzími druhmi. EEA preto odporúča viac sa zamerať na zabránenie príchodu nežiaducich druhov, napríklad lepším systémom včasnej výstrahy na oddelenie dobrých od škodlivých druhov.
Taktiež upozorňuje na potrebu lepšie posúdiť vplyv rýchlo rastúcich druhov pred ich pestovaním na výrobu biopalív. Napríklad burina krídlatka japonská, zvažovaná na takéto využitie, môže narásť až o 30 centimetrov denne, čím ohrozuje pomalšie rastúce rastliny, ku ktorým nepripustí slnečné svetlo.
(EurActiv/tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down