Svetové ceny potravín sa po trojmesačnom poklese v januári 2013 stabilizovali. Uviedla to Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Organizácia však zároveň varovala, že prípadné nepriaznivé počasie v tomto roku by mohlo viesť k prudkému rastu cien potravín. Dôvodom sú napäté zásoby obilia vo svete. Informovala o tom agentúra Reuters.
Svetové ceny potravín sa v polovici minulého roka zvýšili v reakcii na najhoršie sucho v USA za posledných 50 rokov, ako aj sucho v ďalších krajinách, ktoré sú kľúčovými vývozcami obilia. To vyvolalo obavy z opakovania potravinovej krízy z roku 2008. V posledných troch mesiacoch roku 2012 sa však ceny znížili v očakávaní, že produkcia v krajinách Južnej Ameriky pomôže zvýšiť nízke zásoby obilia vo svete. V určitom smere podporila toto očakávanie Brazília, ktorá informovala, že v tejto sezóne očakáva rekordné úrody kukurice.
FAO uviedla, že svetový index cien potravín dosiahol v januári 210 bodov, čo znamená rovnakú úroveň ako v decembri. Organizácia so sídlom v Ríme zároveň zvýšila odhad svetovej úrody obilnín za rok 2012 na 2,302 miliardy ton, čo je zhruba o 20 miliónov ton viac než FAO uviedla v predchádzajúcom odhade. Stále je to však približne o 2% menej než úroda za rok 2011.
V roku 2013 zatiaľ očakáva FAO vysoké úrody, no všetko bude závisieť od vývoja počasia. „Rok 2013 by mal byť veľmi dobrý, počasie sa však môže kedykoľvek zmeniť a keďže zásoby sú napäté, ceny by v takej situácii mohli prudko vzrásť," povedal ekonóm FAO Abdolreza Abbassian.
Momentálne FAO očakáva, že produkcia pšenice v roku 2013 vzrastie, najmä vďaka tomu, že v krajinách Európskej únie sa osevná plocha ozimnej pšenice zvýšila o 4 až 5%, ako aj zatiaľ priaznivému počasiu. Na druhej strane, v USA sú prognózy menej priaznivé, keďže v niektorých oblastiach naďalej pretrváva sucho. Čo sa týka kukurice, dobré vyhliadky majú najmä krajiny Južnej Ameriky. (tasr)