Európa rada ašpiruje na líderskú pozíciu v kultúre, vzdelanosti, vo výchove a v etike. A neraz aj právom. Jestvujú však indície, na základe ktorých sa možno domnievať, že v našej starej a dobrej Európe občas čosi celkom nesedí. Ba priam posmrdkáva. Môžu to byť trebárs aj nespotrebované potraviny.
Z výsku
Z výskumov vyplýva, že až 50 percent z vyrobených potravín skončí nakoniec niekde na smetisku či na miestach, ktoré slúžia na ich ekologickú likvidáciu. Na tomto neblahom fakte sa zúčastňujú všetky články reťazca - od prvovýrobcov cez spracovateľov, predajcov, ale aj spotrebitelia, reštaurácie a stravovacie zariadenia.
Toto číslo je o to frapantnejšie, že 79 miliónov obyvateľov EÚ žije pod hranicou chudoby a 16 miliónov ľudí je odkázaných na pomoc charitatívnych organizácií. Z kvalifikovaných odhadov vyplýva, že ak by tento vývoj pokračoval, „potravinový odpad“ by do roku 2020 vzrástol o 40 percent...
Je najvyšší čas to zastaviť. Aj preto na pôde Európskeho parlamentu pred časom vznikla iniciatíva, aby rok 2014 bol vyhlásený za Európsky rok boja proti plytvaniu potravinami. Nie je to zlá myšlienka. Ak sa však Európa nemá červenať, s potravinami treba prestať plytvať už dnes.
BOHUMIL URBÁNIK