22.11.2011 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Za úspechmi stojí tvrdá práca

Vidieť stádo pasúcich sa dojčiacich kráv francúzskeho plemena charolais pri hlavnej ceste do Bratislavy, nie je už nič neobvyklé. Plemenné býky tohto mäsového plemena totiž už dlhšie s úspechom odchováva Roľnícke družstvo podielnikov (RDP) Most pri Bratislave.

MOST PRI BRATISLAVE. „Naše družstvo zostalo verné tradičnej poľnohospodárskej výrobe. Prioritná je ako rastlinná, tak aj živočíšna výroba, ktoré sú vo vzájomnej vyváženosti. V rastlinnej výrobe je nosnou plodinou tvrdá pšenica, v živočíšnej výrobe je prvoradá produkcia mlieka,“ uviedla Ing. Viera Glasnáková, hlavná zootechnička RDP Most pri Bratislave.

„Celkovo chováme 681 kusov hovädzieho dobytka, z toho 280 dojníc čiernostrakatého holsteinskeho plemena. Dojivosť 9 977 litrov mlieka na dojnicu nás v súčasnosti radí na 5. miesto v dojivosti medzi TOP 200 farmármi. Takáto dojivosť je výsledkom dobrej genetiky, do ktorej sme investovali značné prostriedky. Chováme aj mäsový typ dobytka - francúzske charolais; jeho chov je zameraný na produkciu plemenného materiálu. S plemenom charolais sme u nás začali tak trochu netradične. Predseda družstva Ing. Rudolf Horváth ma oslovil, aby sme si vo Francúzsku kúpili 15 jalovíc plemena charolais a chovali ho pre radosť. No a z radosti sa stala „starosť“. Momentálne máme 62 kusov tohto dobytka, z toho 27 kráv. Pretože náš chov dosahuje výborné výsledky - prírastky u teliat sa pohybujú od 1,3 do 1,9 kilogramu na kus a deň, a hmotnosť kráv dosahuje od 850 do 1039 kilogramov - je žiadaný ako plemenný materiál,“ konštatovala V. Glasnáková. 
Podľa jej slov ide o plemeno, ktoré je jedinečné svojou nenáročnosťou, s veľmi dobrými prírastkami a tiež dobrými pôrodmi. Dobytok charolais sa pasie na pasienkoch od apríla až do decembra. Niektoré pasienky sa nachádzajú aj pri hlavnej ceste do Bratislavy, a to je - ako hovorí - svojim spôsobom aj atrakcia pre šoférov, ktorí hneď znížia rýchlosť a s úľubou pozorujú pasúce sa stádo. 

V tomto roku sa chovatelia z RDP Most pri Bratislave zúčastnili 6. Národnej výstavy hospodárskych zvierat v Nitre, na ktorej krava plemena charolais získala titul Šampiónka. „Výstavy sme sa zúčastnili po prvýkrát, o to viac nás preto teší ocenenie, ktoré sme získali. Je to určitý druh odmeny pre mňa a aj pre mojich spolupracovníkov, pri tej každodennej drine. A nakoniec sa naplnili aj slová nášho predsedu - Kúpme si ich pre radosť. A tú radosť nám naše zvieratá skutočne robia.“ 
Víťazná charolais krava VERITE mala živú hmotnosť 1034 kg; dobrá mliečnosť sa prejavila aj na prírastkoch jej potomstva - 1,5 kg na kus a deň. A práve týmito parametrami zaujala i porotu na Národnej výstave zvierat.
„Za všetkými úspechmi je len dobre odvedená práca, niekedy doslova drina. Úspech sa však nedosahuje len manuálnou prácou, musí tu byť aj súhra vedúcich pracovníkov. Tento podnik má veľmi schopných riadiacich pracovníkov - predsedu, ekonómku, agronóma a zootechnikov. Takže dobré pracovné podmienky v harmonickom pracovnom kolektíve dávajú dobrú záruku na úspech. Našou najväčšou výhodou oproti ostatným družstvám je, že na čele podniku stojí človek s veľkým srdcom, dobrý ekonóm a manažér - predseda družstva. Ak by on nebol dušou poľnohospodár, živočíšna výroba by v tomto rozsahu na tomto družstve nebola,“ zdôraznila hlavná zootechnička. 

Podnik hospodári na 1290 hektároch poľnohospodárskej pôdy v tesnej blízkosti Bratislavy. Bezprostredná blízkosť hlavného mesta je pre podnik výhodou i nevýhodou. „Výhoda spočíva v prenájme nevyužitých ustajňovacích priestorov firmám, a z tržieb za prenájom tak vytvárať finančnú rezervu. Nevýhodou je však drahá pracovná sila, pretože mesto ponúka oveľa lákavejšie pracovné príležitosti,“ hovorí V. Glasnáková. 
Tržné plodiny, ako tvrdú pšenicu, repku ozimnú, kukuricu na zrno a slnečnicu pestujú na 758 hektároch, trávy na 202 hektároch a krmoviny na výmere 330 hektárov. Všetky krmoviny si dorábajú sami, vrátane kŕmnych zmesí. Výsledky dosiahnuté v tomto roku po žatve hodnotia ako veľmi dobré. Výnosy tržných plodín boli mierne nad priemer, čo je na týchto pôdach - podľa ich vyjadrení - veľmi dobré. Z celkovej výmery poľnohospodárskej pôdy totiž až 40 % predstavuje štrkovitá pôda, ktorá je nevhodná na pestovanie tržných plodín. Túto pôdu preto využívajú na pestovanie krmovín a tráv. Realizujú aj „predaj z dvora“, ale len mlieka. Mäso zatiaľ nepredávajú, pretože potomstvo kráv charolais má veľmi dobré parametre a tak predávajú plemenný materiál. Nie je dôvod na optimizmus.
„V roku 2009 pri veľmi nízkej cene mlieka - keď sme mlieko počas celého roku realizovali priemerne za 0,20 centov za kilogramov - sme zvažovali aj my brakovať kravy a prestať s výrobou. Ale pretože máme veľmi dobrú genetiku, bolo nám ľúto spraviť tento krok. Preto aj za cenu zlého hospodárskeho výsledku sme kravy udržali. Tento rok, aj keď je cena mlieka vyššia, nepokrýva náklady na výrobu mlieka. Viete, ťažko hovoriť o optimizme, keď ste v područí spracovateľskej firmy, a tá si robí na trhu čo chce, a všetky svoje problémy prenáša na prvovýrobcov. Nekorektný postoj spracovateľa, ktorý každý deň mení pravidlá hry a prihliada iba na seba, znechucuje nielen mňa, ale všetkých prvovýrobcov,“ konštatovala Viera Glasnáková, hlavná zootechnička RDP Most pri Bratislave.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down