13.10.2011 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kráľovná polí pomôže družstevným kasám

V zemplínskom regióne bol vývoj porastov kukurice ovplyvnený zrážkami. Tie boli v porovnaní so severnejšou časťou regiónu rozdielne. Ešte väčšie rozdiely boli oproti vlaňajšku. Apríl, keď vrcholila sejba kukurice, bol zrážkovo podpriemerný. Kukurica však odolala a jej úroda pestovateľov uspokojila.

Vývoj počasia už od začiatku tohto roka pestovateľov kukurice v zemplínskom regióne vystrašil. Striedali sa obdobia sucha a obdobia daždivé. Plusom bola skutočnosť, že v čase sejby kukurice počasie roľníkom prialo a výsledok je optimálny.

Zatiaľ sú spokojní

„Po prvých hodinách zberu kukurice môžem povedať, že po peripetiách, ktoré sme v regióne stredného Zemplína zažili v uplynulom období roka, sme s úrodou kukurice spokojní. Kukuricu sme zasiali na 380 hektároch, pričom kukuricu na zrno zberáme z 250 hektároch. V prvých dňoch nám sypala 5,5 – 9 ton z hektára. Optimálna je aj vlhkosť, ktorá bola v čase zberu v rozpätí 17 – 23 percent. Očakávame, že priemerná hektárová úroda sa vyšplhá na sedem ton,“ hovorí Mikuláš Brutovský, predseda Agrodružstva Čičarovce v okrese Michalovce.
Aj v poľnohospodárstve platí pravidlo, že hodnotí sa až to, čo je predané, a nie to, čo je v sklade. Počas uplynulých rokov si Čičarovčania získali partnerov na odbyt časti úrody kukurice. V tomto roku s nimi počítajú tiež.
„Predpokladáme, že štvrtinu tohtoročnej úrody kukurice predáme stálym odberateľom. Ohlásili sa nám aj záujemcovia z Maďarska a Poľska. Celú úrodu dokážeme spracovať na vlastných sušiacich linkách. Máme výhodu, že naša sušička pracuje na báze slamy a zvyškov po sóji. Dokážeme teda nahradiť drahý plyn alebo vykurovací olej a ušetriť tak financie. Nezanedbateľná je aj skutočnosť, že všetky úkony od sejby až po zber vykonávame s vlastnou technikou a nie sme od nikoho závislí. A ak, tak len od počasia. Ak nenastanú veľké poveternostné výkyvy, zber kukurice ukončíme za dva týždne,“ dodáva čičarovský predseda.

Riziká neskoršieho zberu

V regióne horného Zemplína je situácia zložitejšia. Už tradične tu zber kukurice začína neskôr než na juhu. To nielenže nesie so sebou riziko, že v druhej polovici októbra sa zmení počasie k horšiemu, ale je tu aj druhotný vplyv. Záujemcovia o kukuricu majú možnosť nakúpiť ju v južnejších oblastiach.
„So zberom kukurice sme začali koncom prvého októbrového týždňa. Máme zasiatych 215 hektárov kukurice, z toho na zrno je určených 150 hektárov. Kvalita porastov a zrna je dobrá. Vlhkosť zrna pri zbere dosahuje 25 percent, ale máme možnosť dosušiť ju vo vlastnej sušičke. Problémom môže byť, že v sklade máme pomerne veľkú časť kŕmnej pšenice, na ktorú sme našli odberateľov až v týchto dňoch. Ak by sme neuvoľnili priestory včas, mali by sme málo miesta pre kukuricu,“ hovorí Miroslav Košč, agronóm Agrodružstva Bystré v okrese Vranov nad Topľou.
Neskorší zber, aj keď je akokoľvek úspešný a úroda je dobrá, skrýva v sebe veľké riziko. Tradiční odberatelia sa kvôli istote obrátia na tých producentov, ktorí už majú kukuricu pod strechou.
„Začiatkom roka sme dostali predbežné ponuky na nákup kukurice od spotrebiteľa zo Žitného ostrova. Teraz, keď sme začali s jej zberom, sa odmlčal. Predpokladáme, že už nakúpil kukuricu od producentov z južných okresov Slovenska. Podobná situácia je aj v prípade odberateľov z Poľska. Ešte pred časom ich tu bolo niekoľko, dnes zatiaľ neprišli. Opakuje sa to, čo po iné roky. Ak je dobrá úroda u nás, na severe Zemplína, dobrá je aj na juhu. A tam prídu záujemcovia skôr, pretože tam sa kukurica zberá skôr. Predpokladám však, že kvalitnú kukuricu dokážeme predať aj neskôr,“ dodáva na záver Miroslav Košč.
ŠTEFAN VARŠANÍK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down