Pani príroda nám opäť dokazuje, že je mocnejšia ako snaha roľníka, ktorú vynaložil pri založení porastu repky olejnej, a ktorú bude vynakladať pri zakladaní porastov ozimných obilnín.
Hoci je Slovensko rozlohou malá krajina, aj tak sú medzi jednotlivými regiónmi rozdielne klimatické podmienky. Platí to i teraz, hoci na celom území je výrazný vlahový deficit.
Pestovatelia, ktorí zasiali repku v prvej polovici augusta, stihli využiť vlahu prítomnú v pôde a aj po vzídení dostali repky ešte aspoň pár milimetrov vlahy. Teraz je táto repka priam ukážková. Platí to najmä o okresoch Senica a Poprad či o Liptove. Dobré porasty, aj keď nie všetky plochy, sú v oblasti Trenčína, Topoľčian a Bánoviec nad Bebravou.
Žiaľ, veľa je i takých pestovateľov, ktorí nemajú repky povzchádzané, alebo sú v klíčnych listoch, čo je na túto pokročilú dobu málo, a v prípade, ak nezaprší, aj tie vyschnú.
Ako by nestačilo, že nás trápi sucho, dobre sa darí aj škodlivým činiteľom, ktorí ohrozujú porasty repky. Vzhľadom na to, že niektoré repky vzchádzali až mesiac po sejbe, kedy účinok moridiel už pomaly odznieval, treba sledovať výskyt skočky repkovej a kapustovej. Tie dokážu opakovane útočiť na plochy repky, hlavne ak sa v blízkosti nachádza nezlikvidovaný minuloročný výdrv repky.
V súčasnej dobe sú častými návštevníkmi repky aj piliarka repková a siatica oziminová. Ak si nevšimneme, že týchto škodcov máme v poraste, dokážu v priebehu 2 – 3 dní urobiť z repky holožer. Pokiaľ ide o fomovu hnilobu, zatiaľ sme zaznamenali len sporadický výskyt.
Niektoré porasty už boli ošetrené, ale chcem pripomenúť, že ak bol použitý kontaktný insekticíd, treba opakovane porasty prezrieť a urobiť nové ošetrenie.
Na väčšine pekne vyvinutých porastov repky už boli urobené tiež ošetrenia fungicídmi s morforegulačným účinkom. Zatiaľ sú na takto ošetrených repkách vegetačné vrcholy pekne zatiahnuté (tvoria kolečko). Avšak v prípade, že aj v októbri bude pokračovať teplé počasie a nočné teploty nebudú mínusové a ani v novembri nebudú trvalo klesať pod 5°C, bolo by vhodné, aby sa zabránilo predlžovaniu vegetačného vrcholu aplikovaním prípravku Retacel (2 l/ha). Fungicíd s morforegulačným účinkom už druhý krát netreba aplikovať.
Pri predlžovacom raste vegetačného vrcholu pred ukončením vegetácie hrozí horšie prezimovanie porastov repky – ba dokonca až vyzimovanie.
Tiež môže vzniknúť dilema, ako a či ošetriť porast ak je nerovnomerne vzídený. V takom prípade treba výšku dávky prispôsobiť tej časti repky, ktorá vzrastovo prevláda. Ak má najmenšia repka 3 - 4 pravé listy, nemusíme sa obávať, že jej ublížime.
V prípade, ak bol na reguláciu rastu použitý Caryx - 0,7 l/ha (dve účinné látky s morforegulačným účinkom sa vzájomne dopĺňajú, čím sa zvyšuje morforegulačný efekt), netreba na jeseň aplikovať žiadny iný morforegulátor.
Naopak, slabšie porasty treba podporiť a zabezpečiť na dobré prezimovanie. Okrem intenzívnej závlahy odporúčame podľa výsledkov z minuloročných pokusov, a tiež aj zo skúseností z praxe, aplikovať 5 kg močoviny (rozpustiť) s pridaním 0,8 l Route.
Na zakladanie porastov ozimných obilnín - okrem severnejších častí Slovenska -ešte nie je neskoro. Avšak v prípade, že bude pokračovať sucho, prehĺbi sa problém s prípravou pôdy a tiež so samotnou sejbou.
Ing. MÁRIA SEKERKOVÁ, CSc.;
RNDr. ĽUBICA MALOVCOVÁ;
CVRV - VÚRV Piešťany