Poľnohospodárske družstvo Veľký Ďur si z Národnej výstavy hospodárskych zvierat v Nitre odnieslo za kance plemena biele ušľachtilé viacero ocenení - Šampión výstavy a aj 1. miesto v kategórii Dospelé kance. Kance zaujali výsledkami v testoch výkrmovosti potomkov, početnosťou vrhov a živo odchovaných prasiat, dobrou zmäsilosťou, nízkym podielom slaniny a aj výborným exteriérom.
Boli časy, keď sa v levickom okrese chovalo takmer 150-tisíc ošípaných. Z niekoľkých desiatok veľkých i malých farmárov, ktorí dovedna hospodária na stotisíc hektároch pôdy, však veľkochovu ošípaných zostali verní už len v PD Veľký Ďur, kde v súčasnosti chovajú okolo 3-tisíc ošípaných.
„Mnohí nás obdivujú, že vôbec ešte pokračujeme s chovom ošípaných, pretože v okrese sme už len jediným družstvom s takým počtom ošípaných; možno sa ešte nájde jeden chovateľ s 50 až 80 prasnicami. Po zhodnotení našich podmienok sme sa rozhodli ošípané ponechať, pretože sme mali vytvorené dobré predpoklady na jednej z našich fariem, kde boli tieto zvieratá sústredené. Rovnako zastávame názor, že pri stopercentnom zornení našej výmery, ktorú obhospodarujeme, má chov ošípaných svoje opodstatnenie. Chov hovädzieho dobytka podľa môjho názoru patrí tam, kde majú kvalitné lúky, pretože odchovať zdravé teľatá bez dobrého sena nie je možné, to je vidieť, aj keď prejdete za naše hranice,“ konštatoval Ing. Jozef Benčík, predseda PD Veľký Ďur.
Podľa slov predsedu družstva, dôvodom bol aj vysoký podiel pestovania zrnín, teda skrmovanie vlastným kŕmnym obilím, ktoré bolo a aj bude stále horšie umiestňovať na trhu, a keď aj, tak za veľmi nízke ceny.
„Samozrejme, že chov ošípaných po ekonomickej stránke nemožno hodnotiť ako vysoko rentabilný, avšak po toľkých investíciách ho zrušiť je podľa mňa ešte horšia alternatíva. Nakoniec celá živočíšna výroba, vrátane výroby mlieka, zápasí s rovnakými problémami. Ostáva nám nádej len očakávať zlepšenie. Či sa toho dočkáme, je otázka na niekoho iného,“ uviedol J. Benčík.
Za rozhodujúce na každom úseku, vrátane živočíšnej výroby, považuje predseda družstva ľudský faktor, a aj to bol jeden z dôvodov, že pri chove ošípaných vo Veľkom Ďure ostali. „Na farme máme dobrý kolektív, ktorý odvádza svedomitú prácu, a tak sa dostavujú aj dobré výsledky, pretože sa snažíme vytvárať dobré pracovné podmienky.
Výsledkom sú i ocenené zvieratá, kde v kategórii dospelých kancov porotu zaujali dobré výsledky v testoch jatočnej výkrmovosti potomkov, početnosť ich vrhov a živo odchovaných prasiat, dobrá zmäsilosť a nízky podiel slaniny a nakoniec výborné exteriérové parametre, začo šampión získal v hodnotení maximálnych 25 bodov a ďalší kanec na 1. mieste 23 bodov. Súťaže sme sa zúčastnili prvýkrát, preto o to viac si cenia výsledky všetci, ktorí sa na tom podieľali, aj keď samo ocenenie neprináša finančné hodnoty. Je to skôr také morálne zadosťučinenie a sčasti aj motivácia do budúcnosti.“
Viac sa môžete dočítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 37.