Zákaz chovu nosníc v batériových klietkach, ktorý v krajinách Európskej únie vstúpi do platnosti od začiatku budúceho roku, je z rôznych dôvodov tŕňom v oku chovateľov z viacerých štátov. Niektorí sa sťažujú, že im prechodné obdobie nestačilo a požadujú odklad zákazu. Iní sú na zmenu pripravení, do nových klietok investovali množstvo peňazí a boja sa, že oproti svojim menej zodpovedným kolegom budú v nevýhode, keďže chov v tesných klietkach je lacnejší.
Aký je rozdiel medzi konvenčnými a obohatenými klietkami? Nezdokonalené klietky sú holé drôtené klietky, v ktorých nosnice strávia celý produkčný život, to znamená jeden až dva roky. V každej z nich je zatvorených štyri až šesť sliepok, takže na jednu nosnicu pripadá plocha menšia než je papier formátu A4. Obohatené klietky musia poskytovať najmenej 750 štvorcových centimetrov priestoru na nosnicu v klietke, pričom aspoň 600 centimetrov má byť „využiteľných“, kým zvyšok predstavujú spoločné priestory, ako je hniezdiaci box a podobne. Väčšina priestoru obohatenej klietky musí byť vyššia než 45 centimetrov. Tieto klietky musia mať aj hniezdo, stelivo, bidlo v dĺžke aspoň 15 centimetrov na jednu nosnicu, a musia byť vybavené vhodnými prostriedkami, slúžiacimi na skracovanie pazúrov. Obohatené klietky by preto mali podstatne zlepšiť zdravie a celkovú pohodu chovaných sliepok.
Krajiny Európskej únie mali na prispôsobenie sa novým pravidlám dvanásť rokov, čo by mal byť dostatočný čas na to, aby od chovu v batériových klietkach prešli k chovu vo väčších a modernejších klietkach. Predstavitelia Poľska, Rumunska a Bulharska ale tvrdia, že dostatok času nemali a požadovali päťročný odklad, na čo však Európska komisia nepristúpila. Už teraz je zjavné, že používanie batériových klietok bude aj po roku 2012 pokračovať vo viacerých krajinách.
Ako uviedol britský týždenník Farmer´s Guardian, podľa posledných údajov Európskej komisie, ktoré však neboli zverejnené, ku koncu tohto roku bude na zmenu pravidiel pripravených len štrnásť štátov: Rakúsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Nemecko, Írsko, Litva, Luxembursko, Malta, Holandsko, Slovinsko, Švédsko a Veľká Británia. Naproti tomu Belgicko, Francúzsko, Poľsko, Bulharsko, Cyprus, Portugalsko, Rumunsko a Slovensko podľa týchto údajov pravidlá, platné od začiatku budúceho roku, nebudú schopné dodržať, a v prípade Grécka, Maďarska, Talianska, Lotyšska a Španielska neboli potrebné informácie k dispozícii.
Chovatelia v krajinách, ktoré sa k blížiacemu sa sprísneniu postavili zodpovedne, sa teraz obávajú, že ich menej pripravení kolegovia budú oproti nim v konkurenčnej výhode. Chov v klasických klietkach je totiž lacnejší než chov v obohatených klietkach.
Podobné názory počuť aj od britských chovateľov. „Britskí producenti vajec investovali do skvalitnenia svojich fariem okolo 400 miliónov libier, aby splnili nové štandardy, a teraz existuje reálna hrozba, že všetko toto úsilie vyjde navnivoč, ak ich teraz podrazí lacný import z krajín, kde sa produkuje v tradičných klietkach,“ uviedol Charles Bourns z britskej Národnej farmárskej únie (NFU).
Podľa organizácie British Egg Industry Council, ktorá spája britských producentov vajec, bude po prvom januári budúceho roku v krajinách Európskej únie v batériových klietkach produkovaná až tretina vajec. Ak by sa Európska komisia rozhodla plne presadiť svoje nariadenie, tieto vajíčka by museli byť stiahnuté z trhu a zničené, čo by vyvolalo masívny výpadok na strane ponuky. Toto riešenie sa preto nepovažuje za schodné. Návrhy, aby sa vajcia z nevyhovujúcich chovov označovali špeciálnym znakom, Európska komisia zamietla, tvrdiac, že by sa tak dával legálny status niečomu, čo je de facto nelegálne. Britskí chovatelia a vláda sa snažia dosiahnuť aspoň to, aby sa vajcia z batériových chovov po začiatku roku 2012 nemohli z krajiny pôvodu exportovať na iné trhy únie. V najhoršom možnom prípade zvažuje britský parlament unilaterálnu akciu, v rámci ktorej by dovoz týchto vajec z ostatných krajín do Veľkej Británie zakázal.
Britských chovateľov podporia aspoň tamojšie obchodné reťazce, ktoré oznámili, že budú vajíčka, vyprodukované v chovoch nespĺňajúcich štandardy, bojkotovať, a to sa týka nielen vajec predávaných v škrupine, ale i vajec použitých pri výrobe potravín privátnych značiek jednotlivých reťazcov.
MARÍNA URBÁNKOVÁ