Na Východoslovenskej nížine je sója v súčasnosti stabilizujúcou plodinou, ktorej sa pri dodržaní agrotechnických postupov darí na ľahkých i ťažších pôdach. Ako predplodina je najlepšou alternatívou - zanecháva v pôde veľké množstvo dusíka pre ďalšie plodiny, čím významne šetrí investície do pôdy.
Spoločnosť Matex Veľké Kapušany, časť Veškovce (okres Michalovce) si za ostatných desať rokov získala povesť jedného z najvýznamnejších pestovateľov sóje v regióne. Pestujú ju pre spracovateľov, ale aj na pestovateľské účely pre domácich i zahraničných odberateľov. V týchto dňoch pritom vrcholí zber tohtoročnej úrody sóje.
Chýbali zrážky
„Tohtoročnú úrodu sme pripravovali tradičným spôsobom - už vlani na jeseň tradičnou technológiou. Vybrané parcely sme upravili podrývaním a niektoré aj jesennou strednou orbou do 20 cm. Vlani nám v regióne spadlo 1 350 mm zrážok, ale od začiatku marca tohto roku do začiatku júla spadlo len 37 mm zrážok. Zrejme nik, vrátane nás, nepredpokladal, že po mokrom roku, ako bol ten minulý, bude u nás začiatok tohto roka taký extrémne suchý. Od začiatku sejby, ktorú sme zahájili v polovici apríla, sme pristupovali k jednotlivým parcelám osobitne. Z celkovej výmery 600 hektárov sme 200 hektárov sóje zasiali na parcely s ľahšou pôdou, ostatné na ťažších pôdach. Dve tretiny úrody pritom poslúži na osivárske účely. Na ľahšie pôdy sme zasiali skoršie odrody, z ktorých sa u nás najviac darí odrode Merlin s vegetačnou dobou 100 – 110 dní. Dnes už vieme, že tento krok sa nám vydaril. Napriek problémom sme stihli zasiať plánovanú výmeru v agrotechnickom termíne,“ hovorí Ladislav Kováč, konateľ spoločnosti Matex.
Dlhoročné skúsenosti Veškovčanov s nástrahami prírody na Použí, ale aj znalosti o pestovaní sóje sa v tomto roku uplatnili práve včas. Veškovčania boli pripravení aj na „suchú“ alternatívu. Nebola to ich prvá skúsenosť s extrémami počasia.
S úrodou sú spokojní
„Deficit vlahy sme sa snažili vyrovnať rôznymi dostupnými prípravkami. Podľa výsledkov sa nám to viac - menej podarilo. Situácia sa zmenila po prvom júni, keď spadlo 15 mm zrážok a nasledovali ďalšie. Začali sme mlátiť 20. augusta. Najprv prišli na rad skoršie odrody. Odroda Merlin nám „dala“ 2,5 tony z hektára. Je to síce menej ako vlani, keď sa úroda pohybovala na úrovni 3, 3 – 3, 4 t/ha, ale vzhľadom na vývoj počasia to považujeme za optimálnu úrodu. Sóju zberáme vlastnou technikou, ktorá patrí medzi to najlepšie, čo je na našom trhu k dispozícii. Škoda len, že ju nemôžeme zberať naraz, ale len po etapách, ako nám to dovolí počasie,“ konštatuje Ladislav Kováč.
Každá žatva sa hodnotí podľa úrody, jej kvality, ale aj jej ekonomického zhodnotenia. V Matexe sú v tomto roku s kvalitou spokojní a rysuje sa, že i ekonomický prínos bude aktívny.
„Prah rentability sóje je pri úrode 2 – 2,2 tony z hektára. Zisk teda nebudeme mať veľký, ale ani v tomto roku sója stratová nebude. Veľkú časť úrody určenej na osivárske účely dodáme domácim pestovateľom sóje. Na spracovateľské účely pôjde na domácu spotrebu 30 percent z úrody a ostatok na rakúske a nemecké trhy, kde máme tradičných odberateľov. Je škoda, že veľká časť našej zemplínskej sóje sa na Slovensko vracia v podobe rôznych nátierok, omáčok a iných druhov potravín s vysokou pridanou hodnotou. Je to však problém, ktorý sa ťahá dlhé roky a jeho riešenie je v nedohľadne,“ dodáva na záver Ladislav Kováč.
ŠTEFAN VARŠANÍK