Navrhovaná novela zákona o potravinách bude mať podľa prvovýrobcov, spracovateľov a obchodníkov s potravinami negatívne dôsledky na všetky články potravinového reťazca. Zhodli sa na tom vo štvrtok na spoločnej tlačovej besede zástupcovia Zväzu obchodu a cestovného ruchu (ZOCR) SR, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a Potravinárskej komory Slovenska (PKS).
„Zbytočné papierovanie, plytvanie potravinami a najmä zvýšené náklady pre prvovýrobcov, spracovateľov a obchodníkov, ktoré sa premietnu do cien potravín, sú len niektoré dôsledky zmien navrhovanej novely zákona o potravinách. V konečnom dôsledku postihnú zákazníka spotrebiteľa," uviedol podľa TASR prezident ZOCR SR Pavol Konštiak.
„Povinnosť oddeleného umiestnenia potravín, ktorým končí dátum spotreby o 48 hodín, by viedla k zbytočnému plytvaniu potravinami a pre malé obchody by bola likvidačná. Z vymedzenia pojmu dátumu spotreby vyplýva, že potravina spĺňa všetky požiadavky na zdravotnú bezpečnosť a kvalitu v plnom rozsahu do ich posledného dňa," konštatoval.
Spotrebiteľ už dnes nakupuje podľa P. Konštiaka potraviny s prihliadnutím na to, kedy ich plánuje skonzumovať. V praxi by toto ustanovenie znamenalo povinnosť zabezpečiť v predajni pre takéto tovary samostatné chladiace pulty, ako aj oddelenie potravín nezlučiteľných.
„Takýto režim je ťažko riešiteľný a nákladný najmä pre veľké množstvo prevádzok s malou predajnou plochou, pre ktoré by bolo dané ustanovenie zákona likvidačné," zdôraznil.
„Nový návrh zákona hovorí, že výška pokuty bude daná automaticky. Je daná minimálna dolná sadzba, ktorá hovorí o tom, že pokuta bude udelená podľa veľkosti prevádzky. My s týmto, samozrejme, nemôžme súhlasiť, pretože rozdelenie prevádzok podľa veľkosti v dnešnej dobe vôbec nie je jednoduché. Zákonom stanovené kritériá sa v mnohých prípadoch nedajú dodržať, respektíve k zadeleniu by mohlo dôjsť u maximálne 10 % prevádzok a ostatné prevádzky by sa nevedeli zaradiť. Je nepochopiteľné, že výška pokuty sa odvodzuje od veľkosti prevádzky. Myslíme si, že pokuta by sa mala odvíjať od závažnosti nedostatku," povedal viceprezident PKS Marian Pavelka.
Neodôvodnené zvyšovanie pokút navrhované v zákone je podľa M. Pavelku zároveň v rozpore s programovým vyhlásením vlády SR, v ktorom sa vláda zaviazala uplatňovať zásadu povinnosti upozornenia pred sankciou a uplatňovať prevenciu pred represiou.
„Celková tvorba zákona o potravinách nie je konzultovaná s praxou. Niektoré ustanovenia tohto zákona sú vyslovene v rozpore s tým, čo deklarovala vláda, teda že bude zjednodušovať a stransparentňovať podnikateľské prostredie. Príkladom je ustanovenie o povinnosti nahlasovať dovoz potravín 24 hodín pred ich dovozom," povedal podpredseda SPPK Dušan Janíček.
„Toto ustanovenie by prinieslo veľkú administratívnu záťaž podnikateľskému prostrediu a znížilo by konkurencieschopnosť. Po zavedení povinnosti nahlasovania dovozu potravín 24 hodín vopred Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR, odhadujeme zvýšenie nákladov o 2,5 milióna eur ročne," spresnil podpredseda SPPK.