06.07.2011 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Europoslanci sú na správnej strane

Zastropovanie priamych podpôr pre veľké poľnohospodárske podniky je jedným z leitmotívov diskusie o podobe Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2014 – 2020, a zvlášť pre Slovensko je to jedna z kľúčových otázok.

„Chceme urobiť všetko preto, aby zastropovanie priamych platieb pre veľké podniky nebolo zavedené," pripomenul šéf rezortu pôdohospodárstva Zsolt Simon po piatkovom stretnutí so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu na pôde Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
„Aj toto stretnutie by malo prispieť k zlepšeniu a k zefektívneniu spolupráce s našimi europoslancami, aby sme sa spoločnými silami pokúsili presadiť naše požiadavky. Je nám jasné, že nestačí, ak bude v tomto procese aktívne vystupovať len ministerstvo pôdohospodárstva,“ dodal Zsolt Simon.
Šesť slovenských europoslancov, ktorí sa na tomto stretnutí zúčastnili, vyjadrili ministrovi jednoznačnú podporu a sľúbili, že budú robiť všetko preto, aby k zastropovaniu platieb nedošlo.
„Tak ako sme jednotne postupovali v prípade rokovania o jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice, rovnako nás zjednocuje aj požiadavka odmietnutia zastropovania priamych platieb," konštatoval europoslanec Vladimír Maňka.
„Nehovorili sme však len o zastropovaní, ale celkovo o reforme spoločnej agrárnej politiky a o tom, ako do nej presadiť čo najviac z našich požiadaviek. Hoci na základe doterajšieho vývoja nemožno očakávať, že už po roku 2013 dôjde k úplnému vyrovnaniu platieb medzi starými a novými členskými štátmi, ale ide o to, aby ten rozdiel nebol do očí bijúci a aby bola jasná tendencia jeho postupného odstraňovania. Nebude to teda vyrovnanie skokom, ale predpokladám postupné zbližovanie," konštatoval europoslanec Sergej Kozlík.
Podľa neho nesmieme zabúdať na to, že Slovensko je typická vidiecka krajina a že pri správnej agrárnej politike je tu priestor, aby v rámci agropotravinárskeho odvetvia vzniklo až 120-tisíc pracovných miest. „Také množstvo pracovných príležitostí nemôže zabezpečiť ani mohutne podporovaný automobilový priemysel,“ uviedol Sergej Kozlík.
Minister zároveň pripomenul, že Slovensko je súčasťou bloku šiestich krajín, ktoré sa dohodli na spoločnom postupe proti takzvanému zastropovaniu priamych platieb. „Minulý týždeň som na túto tému rokoval aj s kolegami z Maďarska, Bulharska a Francúzska, pričom je nádej, že sa nám aj ich podarí získať na našu stranu,“ dodal Zs. Simon.
Na spomenutom rokovaní sa zúčastnili i zástupcovia agrárnej samosprávy a hoci v pozvánke naň, ktorú deň pred tým adresovalo ministerstvo médiám, sa naša najväčšia samosprávna organizácia – teda SPPK – nespomínala, nakoniec ju tam zastupoval ústredný riaditeľ Jozef Artim.
Ako nám povedal ďalší zástupca samosprávy, predseda Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska Vladimír Kočárik, rokovanie s našimi europoslancami malo význam a nešlo len o formálne stretnutie. A na otázku, s akým výsledkom sa nakoniec skončí diskusia o zastropovaní, odpovedal: „V súčasnosti to vidím tak 50 : 50.“

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down