Na Slovensku sa v zariadeniach spoločného stravovania, vrátane reštaurácií, v drvivej väčšine – zhruba 90 percent – konzumuje hydinové mäso z dovozu.
„Až vyše 90 percent hydinového mäsa v reštauračných zariadeniach pochádza z mimoslovenských zdrojov, o ktorých nevieme absolútne nič, respektíve len veľmi málo," povedal na stredajšej tlačovej konferencii Karol Ponesz, generálny riaditeľ spoločnosti Hyza Topoľčany.
Podľa neho hydinové mäso predávané v reštauračných zariadeniach pochádza predovšetkým z Poľska a Brazílie, pričom ide o lacné mäso pomerne nízkej
kvality, u ktorého prakticky nie je možné zistiť pôvod a ani zabezpečiť kontrolu. Ako ďalej dodal, hydina dodávaná do stravovacích zariadení je až z 90 percent v zmrazenom stave, čím sa znižuje aj jej kvalita.
Podľa prezidenta Únie hydinárov Slovenska Daniela Molnára je ďalším problémom aj to, že hydinové výrobky na Slovensku produkuje čoraz menej hydinárov. „Povolenie na výrobu hydinových výrobkov má 87 prevádzok, z toho je však iba päť spracovateľov hydiny. V súčasnosti tak až 80 percent hydinových výrobkov, ktoré sa predávajú v obchodoch, produkujú spracovatelia bravčového mäsa. Títo producenti nemajú vlastnú hydinovú surovinu, ale nakupujú ju najmä v Poľsku. Do výrobkov sa pritom často dostávajú menej hodnotné či menej kvalitné časti," konštatoval D. Molnár.
Pripomenul pritom, že kým výrobcovia z radov hydinárov delklarujú vo svojich výrobkoch minimálne 60-percentný podiel hydinového mäsa, tak v prípade ostatných producentov je to iba 38 – 42 percent. Zvyšok je nahradený inými prídavkami, ktoré tam nemajú čo hľadať.
„Kvalita takejto produkcie je nízka, ale keďže ju výrobcovia ponúkajú za veľmi nízke ceny, tak v obchodných sieťach je žiadaná a predávaná," dodal D. Molnár.