Pasívne saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami sa neustále prehlbuje.
Napriek kvalite slovenskej potravinárskej produkcie sa podľa tlačového hovorcu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislava Nemca tlak zahraničnej konkurencie na jej výrobnú základňu neustále stupňuje.
„V dôsledku toho dochádza v ostatných rokoch k prehlbovaniu pasívneho salda zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami," uviedol pre TASR S. Nemec.
Aj keď definitívne výsledky za minulý rok ešte nie sú k dispozícii, dá sa reálne očakávať, že boli ešte horšie ako v roku 2009, keď úroveň dovozov prevýšila vývozy o 950 miliónov eur a bola historicky najvyššia v ére samostatnej SR.
„Väčšina agropotravinárskeho pasívneho salda pripadá na potraviny, pretože bilancia poľnohospodárskych výrobkov býva v zahraničnom obchode zväčša vyrovnaná, ba dokonca niekedy aj aktívna. Pritom približne 70 až 80 % potravinárskeho pasíva pripadá na nahraditeľné komodity, teda také, aké si dokážeme vyrábať aj doma. Znamená to, že zbytočne importujeme cudziu pridanú hodnotu so všetkými negatívnymi sociálno-ekonomickými dôsledkami, vrátane poklesu zamestnanosti v poľnohospodárskej prvovýrobe i spracovateľskom priemysle," povedal podpredseda SPPK pre potravinárstvo a obchod a predseda Únie potravinárov Slovenska Dušan Janíček.
Podľa neho štát i samospráva musia zintenzívniť svoje aktivity v podpore predaja na Slovensku vyrábaného kvalitného potravinárskeho tovaru. Na túto tému sa uskutočnilo už niekoľko stretnutí zainteresovaných strán, ktoré by mali vyústiť do konkrétnych návrhov a projektov.
„Podporujeme nielen systém Značka kvality SK, ale aj iniciatívy na podporu regionálnych potravín, ktoré v minulosti dosť utrpeli globalizáciou ponuky nadnárodných obchodných sietí. Nové prístupy, o ktorých sme už s niektorými predstaviteľmi obchodu rokovali, by to mohli a mali zmeniť," dodal D. Janíček.