23.02.2011 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ceny priemyslových hnojív kopírujú ceny komodít

Blížiaca sa jar a priaznivé počasie „vyháňajú“ poľnohospodárov do polí. V niektorých oblastiach sa už teda na roliach začínajú objavovať rozmetadlá priemyslových hnojív.

„Práve v tomto týždni sme začali s prihnojovaním ozimín. Pšenicu máme na 800 hektároch a repku na 750 hektároch,“ uviedol Ľubomír Miškolci, predseda PD Radošinka Veľké Ripňany v okrese Topoľčany.
Každému roľníkovi je jasné, že hnojenie ozimín pred začiatkom vegetácie má veľký vplyv na budúcu úrodu, no pre nedostatok finančných prostriedkov pestovatelia nie vždy môžu rastlinám dať to, čo by potrebovali.
Pritom je prakticky jedno, či predchádzajúca úroda bola dobrá alebo zlá. Keď sú nízke ceny obilia, klesajú aj ceny hnojív a naopak, keď poľnohospodári predajú obilie za dobré ceny, tak hneď sa zvýšia aj ceny hnojív.
To sa stalo aj teraz. Od novembra vzrástli ceny dusíkatých hnojív o 60 eur za tonu, respektíve o vyše 20 percent, pričom je reálny predpoklad, že ceny budú aj naďalej stúpať. Pritom pri vlaňajších cenách hnojív tvorili náklady na ich nákup okolo 20 percent z celkových nákladov pri pestovaní ozimnej pšenice.
„My sme dusíkaté hnojivá kúpili i zaplatili už v novembri, a vďaka tomu sme ušetrili takmer 50-tisíc eur. Mohli sme si to takpovediac dovoliť, pretože sme veľmi dobre zhodnotili vlaňajšiu úrodu obilia a repky a mali sme na účte potrebné zdroje,“ konštatoval Ľ. Miškolci.
Poľnohospodári z Veľkých Ripnian nedosiahli uvedenú úsporu len vďaka skorému nákupu hnojív, ale aj vďaka tomu, že vstupy nakupujú prostredníctvom odbytového združenia.
„Spolu s poľnohospodárskymi podnikmi z Urminiec, Ludaníc, Preselian a Jelšoviec sme pred časom vytvorili odbytové združenia na obilniny a olejniny, cez ktoré sme postupne začali nakupovať aj niektoré vstupy. Práve vďaka tomu dokážeme napríklad pri nákupe priemyslových hnojív ušetriť asi 10 – 15 percent v porovnaní s tým, keby sme si hnojivá kupovali sami,“ vysvetlil Ľ. Miškolci.
Ako nám povedal Ivan Kovár zo spoločnosti Agropodnik Trnava, v prípade predaja umelých hnojív sa dá očakávať štandardná sezóna. „Nepredpokladáme výrazný nárast predaja oproti minulému roku, ale určite nedôjde ani k poklesu,“ uviedol zástupca firmy, ktorá ročne predá približne 60-tisíc ton hnojív.
„Z tohto množstva asi tretinu predstavuje liadok. A pokiaľ ide o financovanie, tak gro našich obchodov predstavuje predaj na takzvané zelené úvery,“ dodal Ivan Kovár.
Aj on pripomína, že aktuálne ceny priemyslových hnojív kopírujú ceny komodít a nie sú vyššie len oproti vlaňajšku, ale aj v porovnaní s päťročným priemerom.
Článok nájdete aj v 8. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down