Potraviny v Českej republike v blízkej budúcnosti zdražia. Tamojšia vláda chce zjednotiť sadzbu dane z pridanej hodnoty na tovar a služby, takže v prípade potravín sa namiesto 10-percentnej dane bude uplatňovať daň vo výške 20 percent. Výnimku bude tvoriť sedem položiek, ktorých výber vzbudzuje viaceré otázniky.
Česká vláda sa v snahe získať dostatok prostriedkov pre plánovanú dôchodkovú reformu odhodlala k zvyšovaniu dane z pridanej hodnoty (DPH), či presnejšie povedané, k zjednoteniu jej sadzby. To v praxi znamená, že sa od januára 2012 (alebo najneskôr od januára roku 2013) zvýši daň v prípade potravín z desiatich na dvadsať percent. Výnimkou bude sedem vybraných položiek z kategórie potravín, pre ktoré bude aj po zmenách platiť 10-percentná daň.
Nižšia sadzba dane sa má týkať chleba, mlieka (nie však mliečnych výrobkov), zemiakov, morských i sladkovodných nespracovaných rýb, nespracovanej zeleniny, detskej mliečnej výživy a potravín pre ľudí s metabolickými problémami (trpiacich napríklad cukrovkou, fenylketonúriou či držiacich bezlepkovú diétu).
Ako politici prišli na to, že práve tieto potraviny sú pre ľudí nevyhnutné? Prečo má byť daňovo zvýhodnené mlieko, no už nie jogurty či syry, a prečo má byť takýmto spôsobom podporená zelenina, no už nie ovocie?
„Odpoviem vašim divákom, ktorí vám písali, že tomu nerozumejú. Poctivo im chcem povedať, že ani ja tomu nerozumiem,“ vyhlásil český minister financií Miroslav Kalousek v diskusnej relácii Českej televízie.
Minister presadzoval, aby bol koncept rovnej dane dôkladný a žiadne výnimky sa nerobili, no s tým nesúhlasila koaličná strana Veci verejné. „Tento detail bol cenou za dohodu, ktorú považujem za zásadnú. Boli dve možnosti: buď žiadna dohoda, alebo dohoda s touto, z môjho hľadiska nesystémovosťou, ktorá nedáva logiku,“ dodal Miroslav Kalousek.
Českí vládni predstavitelia okamžite avizovali, že zoznam výnimiek, ktoré si zachovajú nižšiu sadzbu dane, sa rozširovať nebude. „Nemienime pripustiť debatu o tom, že by sa položky mali rozširovať. Je to uzavretá vec a akékoľvek akcie lobistov, aby tam bolo čokoľvek ďalšie, budeme ignorovať,“ vyhlásil pre denník MF Dnes minister dopravy Vít Bárta (Veci verejné).
„Argumentom pre to, že sme zo všetkých oblastí vybrali práve tieto potraviny, je i to, že sme obézni a tieto potraviny sú základom pre dobré zdravie,“ vysvetlil Vít Bárta logiku pri voľbe výnimiek.
Politici i odborníci predpokladajú, že zvýšenie dane sa do nárastu cien ostatných potravín nepremietne v plnej miere. Ako pre agentúru ČTK povedala Dana Večeřová, hovorkyňa Potravinárskej komory ČR, očakáva sa, že zdražie najmä čokoláda alebo cukrovinky. Zvýšenie cien ostatných potravín bude podľa nej závisieť od snahy obchodných reťazcov stlačiť ceny dolu.
„Je pritom veľkou otázkou, podľa akého kľúča boli vyberané takzvané základné potraviny, pretože nemáme informácie o tom, že by s niekým z radov potravinárskeho priemyslu bola táto otázka konzultovaná,“ vyhlásila Dana Večeřová.
Zmeny v sadzbách DPH by mali do českého štátneho rozpočtu priniesť 57 - 58 miliárd korún ročne (asi 2,4 mld. eur). Podľa prepočtov Ministerstva financií ČR by táto zmena mala spôsobiť zvýšenie inflácie približne o 3,5 percenta. Náklady priemernej rodiny s dvoma deťmi by mali mesačne stúpnuť o päťsto korún, čo bude vyvážené zvýšením zľavy z dane z príjmu na dieťa. Dôchodcovia sa zase môžu tešiť na zvláštnu valorizáciu dôchodkov.
Článok nájdete aj v 8. čísle Roľníckych novín