Po dioxínovej afére je označenie pôvodu potravín pre spotrebiteľov ešte dôležitejšou informáciou než kedykoľvek predtým. Pri zisťovaní tohto údaju nám však niekedy nepomôže ani podrobné preskúmanie obalu: na rozdiel od hovädzieho mäsa sa pri bravčovom a kuracom mäse pôvod uvádzať nemusí.
Českí poľnohospodári preto pripravujú zoznam miest, kde možno kúpiť bravčové mäso pochádzajúce od domácich chovateľov. Túto databázu chcú zverejniť na internete, aby mali zákazníci údaje vždy poruke.
„V poslednom čase dostávame veľa otázok od ľudí, ktorí sa pýtajú, kde môžu kúpiť české bravčové mäso. Ide o reakciu na dioxínovú aféru v Nemecku. Rozhodli sme sa preto, že sa pokúsime dať dokopy internetovú databázu miest, kde si ľudia môžu kúpiť české mäso,“ citoval Deník Jana Velebu, prezidenta Agrárnej komory ČR.
Po zadaní konkrétneho miesta, kde sa spotrebiteľ vyskytuje, by sa mu mal ukázať zoznam predajcov českého mäsa v jeho okolí. „Odhadujem, že je to práca tak na mesiac. Databázu by sme radi spustili na jar,“ dodal Jan Veleba. „Webové stránky majú predovšetkým zvýšiť prestíž českého mäsa. Keby sa zvýšila aj jeho spotreba, boli by sme radi,“ zhrnul pre Deník Vladimír Jirovský, predseda Poľnohospodárskeho zväzu ČR.
Na zbere potrebných údajov by sa mali podieľať najmä samotní chovatelia a spracovatelia. „Vyzývame českých poľnohospodárov a výrobcov, aby z jednotlivých regiónov poslali zoznam predajcov mäsa a mäsových výrobkov a postupne aj ďalších potravín, ktoré boli vyrobené len z českých surovín. Stanovíme kontaktné miesta, ktorými budú najmä pracoviská Agrárnej komory. Vytvoríme niekoľko sekcií, kde bude bravčové mäso, hovädzie mäso a mliečne výrobky. Začneme pritom bravčovým mäsom,“ povedal pre Český rozhlas Jindřich Šnejdrla, viceprezident Agrárnej komory.
Českí poľnohospodári apelujú na zákazníkov, aby dávali prednosť kvalitnej domácej produkcii. Zhruba polovica spotreby bravčového mäsa je u našich susedov pokrytá z dovozu, najmä z Nemecka. Tam kvôli dioxínovému škandálu klesol dopyt po bravčovom mäse takmer o desať percent, a českí roľníci očakávajú, že ich nemeckí kolegovia sa pokúsia nadbytok vyviezť práve k nim. Ivan Fuksa, český minister poľnohospodárstva, plánuje súčasnú prax neúplného a nejasného označovania pôvodu mäsa čo najrýchlejšie zmeniť. Chce, aby zhruba o mesiac vstúpilo do platnosti vládne nariadenie, ktoré by dovozcom mäsa ukladalo povinnosť informovať dozorné orgány o pôvode produktov. Ivan Fuksa okrem toho na úrovni EÚ presadzuje, aby mali bravčové mäso, hydinové mäso i vajíčka vlastné rodné listy, kde by boli jasné informácie o pôvode.
Ako uviedol Český štatistický úrad, stavy ošípaných v ČR už niekoľko rokov klesajú. Vlani sa u našich susedov chovalo len 1,84 milióna ošípaných, pričom naposledy boli stavy tak nízko v roku 1946. Chovatelia sa okrem toho obávajú náporu z Nemecka, keďže predpokladajú, že tamojší výrobcovia sa budú chcieť súčasného prebytku bravčového mäsa čo najjednoduchšie zbaviť.
„Dioxíny napokon môžu byť klincom do rakvy nášho chovu, pretože keď Nemecko vyvezie desať percent svojej nadprodukcie, zaplaví náš trh a úplne ho zlikviduje,“ povedal v rozhovore pre Deník Marek Kumprecht, podpredseda Českomoravského združenia organizácií poľnohospodárskeho zásobovania a nákupu.
Pomocnú ruku chce tomuto sektoru podať aspoň české ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré hodlá chovateľov ošípaných podporiť špeciálnou dotáciou. Chce pre nich vyčleniť časť zo sumy 800 miliónov korún (asi 33 mil. eur), ktorú má k dispozícii na podporu citlivých komodít.
Článok nájdete aj v 7. čísle Roľníckych novín