Od nového roka sa so železnou pravidelnosťou a akosi automaticky očakáva, že bude aspoň o niečo lepší ako ten predchádzajúci. A roky sa na tom nič nemení, hoci len občas a len niekomu sa toto novoročné želanie nakoniec aj splní.
Určite i poľnohospodári, ktorí už vedia svoje, aspoň v kútiku duše dúfajú, že sa po dvoch biednych rokoch konečne dočkajú roka, na ktorý takpovediac nebudú musieť v decembri nadávať.
Aj minister pôdohospodárstva Zsolt Simon je na prahu nového roka optimista: „Ak Slovensko v roku 2011 vo veľkej miere nezasiahnu nepriaznivé poveternostné okolnosti, napríklad povodne alebo sucho, tak dúfam, že tento rok bude pre odvetvie ziskový. Na to, aby agrárny sektor prekonal dva roky zlého stratového obdobia, prijímame také opatrenia, aby sme vytvorili optimálne podmienky pre rozvoj.“
Samozrejme, nie je dobre, ak sa do niečoho púšťame v porazeneckej nálade, ale rovnako zlé je mať falošné ilúzie. V oboch prípadoch sa potom úspech nedá príliš očakávať. Nepresné, ba dokonca až zavádzajúce – a v poľnohospodárstve zvlášť – je aj niečo vopred predpovedať či odhadovať.
Stále sú tu však i veci, ktoré sa v podstate príliš nemenia, ako aj tendencie, ktoré majú dlhodobú platnosť. Na ich základe a na základe poznatkov i skúseností sa však predsa len dá o budúcnosti čo – to naznačiť. A to platí aj o očakávaniach na začiatku roku 2011.
S čím teda môžu poľnohospodári počítať a na čo sa môžu tešiť? Jednoznačne treba povedať, že nemajú dôvod na veľký optimizmus.
Počasie, choroby či škodcovia im ešte pred koncom minulého roku zničili či poškodili nemalú časť novozaloženej úrody ozimín. Okrem toho sú rozsiahle plochy poľnohospodárskej pôdy ešte stále silno podmáčané, čo nevzbudzuje veľkú nádej ani z pohľadu jarných prác.
Poľnohospodárom nehrá do karát ani reštrikčný balík vlády, ktorý celé odvetvie oberie o desiatky, možno i stovky miliónov eur. Už teraz je taktiež jasné, že sa zvýšia aj ceny vstupov do výroby. A ceny poľnohospodárskych komodít? V tomto prípade je nádej na primeraný rast skôr v rovine zbožných prianí.
Nemožno sa teda asi príliš čudovať, ak poľnohospodári v súvislosti so začínajúcim sa rokom hovoria ako o roku poznačenom najmä bojom o „holé prežitie“. A v takom prípade býva najlepším želaním podanie pomocnej ruky.