Vláda by sa mala v najbližšom čase zaoberať zrušením zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. Tento zákon, ktorý mal zabrániť obchodným reťazcom zneužívať svoje postavenie voči dodávateľom, schválil parlament ešte počas vládnutia Roberta Fica.
Podnetom na vypracovanie zákona boli predovšetkým pretrvávajúce problémy v obchodných záväzkových vzťahoch medzi prevádzkovateľmi obchodných reťazcov a ich dodávateľmi, ktorí poukazovali na negatívne neprimerané obchodné praktiky prevádzkovateľov obchodných reťazcov pri uzatváraní zmlúv. Podľa nového vedenia rezortu hospodárstva však tento zákon neriešil problematiku neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch a nenaplnil svoj cieľ, na ktorý bol prijatý. V prípade, že návrh prejde schvaľovacím procesom, účinný by mal byť od 1. apríla 2011. V rámci pripomienkového konania si Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora uplatnila zásadnú pripomienku týkajúcu sa ich nesúhlasu so zrušením tohto zákona.
„Mnohí domáci dodávatelia potravín do obchodných reťazcov musia znášať jednostranný diktát svojich partnerov, preto zásadne podporujeme udržanie, resp. ďalšie zlepšenie existujúcej právnej normy zameranej na dosiahnutie väčšej vyváženosti vzájomných vzťahov,“ uviedla komora v pripomienke. Nesúhlasí s tvrdením, že zákon sa javí ako neefektívny a že neplní účel, na ktorý sa prijal. Podmienkou reálnej účinnosti súčasného zákona je podľa komory dobre fungujúci represívny systém, ktorý ale treba vybudovať, čo si vyžaduje určitý čas. „To však nie je problémom zákona, ale orgánov kontroly a súdnictva,“ uviedla komora.
Obchodníci návrh na zrušenie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch vítajú. Týmto zákonom sa totiž podľa nich zásadným spôsobom poškodili existujúce, dlhodobo sa vyvíjajúce obchodné vzťahy medzi dodávateľom a odberateľom. „Zväz obchodu od začiatku, kedy boli prijaté predchádzajúce zákony o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, vyvíjal všemožnú iniciatívu s cieľom zrušiť tento zákon,“ uvádza sa v stanovisku Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR. Obchodníci tvrdia, že je ich záujmom aby sa v slovenských obchodoch predávali slovenské výrobky. O tom, či sa tak stane, by však podľa nich mal rozhodnúť spotrebiteľ a nie zákon.