V roku 2011 sa končí platnosť výnimky, obmedzujúcej nákup slovenskej poľnohospodárskej pôdy cudzincami. Podľa šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zsolta Simona je predĺženie tohto prechodného obdobia o ďalšie tri roky irelevantné.
"Pre SR je predĺženie o ďalšie tri roky irelevantné, pretože už dnes môžu cudzinci nakupovať pôdu na území SR prostredníctvom právnických osôb. Skôr hľadáme iné riešenia, vychádzajúce z princípov, ktoré používajú pre užívateľov a vlastníkov poľnohospodárskej pôdy staré členské krajiny EÚ," uviedol dnes (3.11. 2010 - pozn. red.) po rokovaní kabinetu Zs. Simon na margo možnosti predĺženia zákazu nákupu pôdy cudzincami. Riešenia tohto problému sú v starých členských krajinách podľa ZS. Simona rôzne. Vychádzajú najmä z toho, že pôdu môže vlastniť ten, kto ju užíva alebo na nej podniká, alebo musí splniť podmienku trvalého pobytu, respektíve ďalšie podmienky, ktoré sú spojené s trvalým pobytom na danom území štátu.
Zs. Simon sa však neobáva toho, že od roku 2012 príde k masívnemu skupovaniu poľnohospodárskej pôdy na Slovensku. "Nebude to o nič viac ani o nič menej ako je to teraz. Aj dnes, keď prídu cudzinci na územie SR, založia si právnickú osobu, a zo základného imania môžu nakupovať pôdu. Žiadna iná relevantná zmena nenastane," myslí si Zs. Simon.
"Sme prístupní na to, aby sme spolu s Českou republikou a Maďarskom o predĺženie požiadali. Bude to však viac len v deklaratórnej rovine než v rovine skutočnej ochrany poľnohospodárskej pôdy," dodal Zs. Simon na otázku, či SR požiada EÚ o predĺženie prechodného obdobia.