Po predchádzajúcich dvoch rokoch zníženej produkcie mäsa by mal byť rok 2014 charakteristický miernym oživením produkcie, ako aj spotreby mäsa, ktoré by malo pokračovať pri troch hlavných druhoch mäsa aj v roku 2015.
Vysoké náklady na krmivo v prvej polovici roka 2013 spôsobili nárast cien mäsa na rekordnú úroveň, až kým dostupnosť novej úrody v druhej polovici roka 2013 mierne zatlačila ceny krmív a mäsa nadol.
V krátkodobom horizonte sa očakáva, že ceny krmív budú ešte nižšie, ale ceny mäsa môžu zostať pevné, hoci budú nižšie ako bola rekordná úroveň z roku 2012 a z prvej polovice roka 2013, čo sa však môže líšiť podľa druhu mäsa. Celkovo spotrebiteľské ceny mäsa v roku 2013 vzrástli o 2,8 % (po 3,9 % náraste v roku 2012), čím boli výrazne vyššie ako celkový nárast cien v roku 2013 (+1,5 %), a to prispelo k menej dynamickej spotrebe mäsa v priebehu roka.
Okrajové zmeny na trhu
Hydina zostáva najdynamickejším sektorom spomedzi všetkých druhov mäsa s rastúcim trendom v produkcii aj v spotrebe od roku 2007, hoci v poslednej dobe pomalším tempom ako v minulosti. Produkcia v roku 2013 naďalej expandovala, pričom najvýraznejšie sa na jej zvyšovaní podieľali Nemecko a Poľsko (nárast o 2 % a 8 % v porovnaní s rokom 2012).
V krátkodobom horizonte by mal byť rast produkcie mierny, keďže sektor hovädzieho a bravčového mäsa sa zotavuje z obdobia obmedzených dodávok. Vďaka svojej cenovej dostupnosti v porovnaní s ostatnými druhmi mäsa v naďalej neistom ekonomickom kontexte, spotreba hydinového mäsa by mala pokračovať vo svojom raste aj napriek očakávaným vyšším dodávkam ostatných druhov mäsa.
EÚ ostala v roku 2013 silným čistým exportérom s vyše 500-tisíc tonami, a to napriek rozhodnutiu z júla 2013, ktorým sa vývozné dotácie znížili na nulu. Zvyšujúci sa podiel dodávok smeroval do Saudskej Arábie a Juhoafrickej republiky (24 % celkového exportu hydinového mäsa v porovnaní s 21 % v roku 2012). Avšak politika ruskej vlády na zlepšenie sebestačnosti zredukovala toky do Ruskej federácie o 18 % a súčasne sa znížil aj export na Ukrajinu a do Bieloruska (o 28 % a 38 %).
Celkovo sa export EÚ v roku 2013 oproti roku 2012 znížil o 1 percento. S rastúcou konkurenciou z Brazílie na svetovom trhu a znižujúcim sa dopytom z Ruska, môže export pokračovať v poklese aj v roku 2014 (o 0,5 %), ale v roku 2015 sa už očakáva opäť nárast.
Po dvoch rokoch zvyšujúcich sa dovozov, rok 2013 bol charakteristický 6-percentným poklesom zapríčineným nižšími dodávkami z Južnej Ameriky, najmä z Brazílie (-12 %), a hľadaním iných trhov. Tento výpadok čiastočne kompenzovali narastajúce dovozy z Thajska (+15 %), čo vyplývalo zo zrušenia zákazu EÚ na import čerstvých kurčiat z Thajska. Spomalenie rastu domácej spotreby, v súvislosti so zlepšujúcou sa dostupnosťou hovädzieho a bravčového mäsa, by malo v krátkodobom horizonte udržať import na stabilnej úrovni. Ceny výrobcov kopírovali vývoj cien krmív, pričom boli až do augusta nad úrovňou cien z roku 2012 (s rekordnou úrovňou na 200 eur/100 kg). Ku koncu roka ceny klesali, avšak v porovnaní s rokom 2012 boli o 2 % vyššie.
Zdroj: PPA-ATIS/Európska komisia