Navrhovaná novela zákona o nadobúdaní vlastníckych práv k pôde, ktorú v stredu (23.4.) schválila vláda, bola podľa výkonnej riaditeľky Družstevnej únie SR Eleny Štrpkovej robená pod tlakom.
BRATISLAVA. "Každá krajina by si mala vážiť a chrániť svoje pôdne bohatstvo a urobiť všetko pre jeho zachovanie a účelné využívanie. Schválené podmienky ochrany poľnohospodárskej pôdy sú minimálne. Domnievam sa, že tlak na jej prípravu vyvolali skutočnosti, ktoré nastali v poslednom období. Záujemcovia si určite nájdu cestičky, ako ich prekonať tak, ako tomu bolo doteraz," poznamenala.
Pôdu na Slovensku by podľa návrhu mali prednostne nadobúdať osoby, ktoré na nej podnikajú alebo pracujú v poľnohospodárskej výrobe najmenej tri roky a zároveň majú na území SR trvalý pobyt alebo sídlo firmy najmenej 10 rokov.
"Každý Slovák by si mal uvedomiť, aké bohatstvo tu máme, a urobiť všetko pre to, aby aj naďalej zostalo v rukách Slovákov tak, ako to robia obyvatelia iných vyspelých krajín v Európe a vo svete," podotkla s tým, že vlastnícke vzťahy k pôde sú veľmi komplikované a citlivé. Potrebné je k nim preto pristupovať mimoriadne citlivo a uvážlivo.
Regulácia trhu s pôdou je bežná aj v iných členských štátoch Európskej únie (EÚ), keďže každý si môže spôsob predaja pôdy upraviť samostatne zákonom. Napríklad Nemecko jej predaj odmietne záujemcom, ktorí nemajú pobyt v obci a nedávajú záruku jej riadneho obhospodarovania. V Rakúsku majú prednostné právo pri nákupe poľnohospodári.
(tasr)