Štáty bývalej EÚ-15 prirodzene využívajú svoj viacnásobne väčší ekonomický potenciál na presadzovanie svojich ekonomických záujmov aj voči ekonomicky slabšej SR. Uviedol to pre TASR exminister pôdohospodárstva SR a bývalý europoslanec Peter Baco.
BRATISLAVA. "Ekonómia to definuje ako neokolonializmus. Neokolonizačné efekty vyplývajúce z rozdielnosti sily národných ekonomík sa zreteľne prejavujú najmä v našom pôdohospodárstve.
Väčšia ekonomická sila štátov EÚ-15 sa tu umocňuje diskrimináciou v nespravodlivých a nerovnakých ekonomických a legislatívnych pravidlách," spresnil.
"Pri našom vstupe do EÚ stanovené prechodné obdobie diskriminácie našich farmárov s nižšími podporami do roku 2013 sa má teraz predĺžiť do roku 2028," podčiarkol. To podľa neho znamená, že aj v nasledujúcich rokoch budú poberať farmári z EÚ–15 o polovicu väčšie priame dotácie ako slovenskí farmári.
"Okrem podpôr z rozpočtu EÚ štáty EÚ-15 zároveň bohato dotujú svojich farmárov, a to až 20-násobne väčšou štátnou pomocou v porovnaní s tým, ako podporuje slovenských farmárov slovenský štátny rozpočet," zdôraznil.
Štáty EÚ–15 však podľa jeho informácií aj legislatívne znemožňujú napríklad nákup pôdy cudzincami vo svojich štátoch. "Od nás pritom žiadajú úplnú liberalizáciu obchodu s pôdou. Aby sme mohli týmto diskriminujúcim tendenciám účinne čeliť, potrebujeme sa zjednotiť na potravinovej suverenite SR, a to formou doktríny, ktorá by mala byť zafixovaná ústavnou väčšinou v Národnej rade SR," dodal.
(tasr)