Prezidentom Potravinárskej komory Slovenska (PKS) sa na ďalšie tri roky stal jej doterajší prezident Daniel Poturnay. Aj to je jeden z výsledkov valného zhromaždenia PKS, ktoré sa v minulom týždni konalo v Bratislave.
BRATISLAVA. O podrobnostiach, týkajúcich sa tohto podujatia, Roľnícke noviny informovala Jarmila Halgašová, riaditeľka PKS.
PKS má v súčasnosti 46 členov, z čoho sedem je tzv. kolektívnych členov, a sama seba charakterizuje ako „najväčšiu najreprezentatívnejšiu organizáciu, zastupujúcu záujmy potravinárov na Slovensku“.
Jej členovia sa však zvyknú vyjadrovať aj k agrárnym otázkam v širšom kontexte. Tak aj na uplynulom valnom zhromaždení podrobili kritike reformovanú Spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ.
„Spoločná poľnohospodárska politika EÚ je na najbližších 10 rokov nastavená na podporu malých a ekologických podnikov. V prípade prijatia dohody o voľnom obchode medzi USA a EÚ európske potravinárske podniky a ich výrobky logicky nemôžu byť konkurencieschopné voči americkým potravinám, ktoré sú vyrábané veľkými podnikmi, bez sociálneho a environmentálneho balastu, a za podstatne nižších štandardov ako sú európske,“ povedal D. Poturnay.
Rovnakej - ak nie ešte väčšej - kritiky sa SPP a Európskej únii dostalo aj za ich politiku voči potravinárskemu sektoru. Brusel má podľa mienky predstaviteľov PKS „záujem drobiť farmy“, a na takto atomizovaných farmách mieni podporovať spracovanie poľnohospodárskych surovín. Výrobky majú potom farmári predávať prostredníctvom tzv. krátkych dodávateľských reťazcov.
Podobný scenár sa vraj chystá aj na Slovensku. V rámci uplatňovania reformovanej SPP má podľa slov predstaviteľov PKS prísť k podpore štruktúry potravinárskych mikropodnikov a malých podnikov, ktoré však boli typické pre 50-te roky minulého storočia. Toto však celkom určite nie cesta k podnikateľskému úspechu alebo k posilneniu bezpečnosti potravín a ochrany spotrebiteľa, podčiarkujú predstavitelia PKS.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)