Pleseň sivá (Botrytis cinerea) sa v roku 2014 v dôsledku klimatických podmienok vyskytla vo vinohradoch veľmi výrazne. Veľmi boli napadnuté tie odrody viniča, ktoré mali kompaktné strapce alebo mali bobule hrozna s jemnou pokožkou.
Napadnutie strapcov hrozna dosahovalo vo vinohradoch - v závislosti od lokality - 60 až 80 percent. Rozsah a intenzita napadnutia nemali obdobu. Napadnuté boli nielen strapce, ale aj strapina, stopka a drevo.
Pleseň sivá sa v minulom roku nedala zvládnuť, a bola jednou z hlavných príčin strát na úrode vo vinohradoch. Ani v tejto sezóne netreba zabúdať na to, že pleseň sivá nie je nežnou, ale nebezpečnou chorobou.
Vinohrad môže napadnúť po celú dobu jeho vegetácie. K infekcii vinohradu touto chorobou dochádza skôr ako pri kvitnutí. Predpoklady pre túto skorú infekciu vytvárajú viaceré skutočnosti.
Pleseň sivá prezimuje ako mycelium na jednoročnom dreve. Vlákna tejto huby sa na dreve viniča vyskytujú v malých hustých čiernych vankúšikoch. Vlákna tejto huby môžu pri dostatočnej vlhkosti rásť už pri teplotách tesne na bodom mrazu. Jej nízke nároky na teplotu vzduchu spôsobujú, že do pukov môže vniknúť už pri pučaní, a tak sa dostane do malých výhonkov viniča. Keďže infekcia plesňou sivou nasleduje zvnútra, proti tomuto skorému napadnutiu vinohradu sa bojuje veľmi ťažko. Mladé letorasty vinohradu po skorom napadnutí hnednú a odumierajú.
Pleseň sivá má vlákna, ktoré po celú dobu vegetácie vytvárajú nosiče spór. Spóry sa roznášajú vetrom, a klíčia, keď ležia aspoň 2 hodiny vo vode. Optimálna teplota vzduchu pre ich klíčenie je 20 až 30°C.
Tohto roku sa vytvárajú predpoklady pre skorú infekciu mladých letorastov plesňou sivou. Po zbere úrody v minulom roku zostalo drevo viniča silne napadnuté myceliom plesne sivej. Aj po reze viniča zostalo vo vinohrade drevo, napadnuté touto chorobou.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)