Jačmeň jarný disponuje plytkým koreňovým systémom v dôsledku čoho reaguje na stresové faktory prostredia veľmi rýchlo. Často sa táto reakcia odrazí v redukcii úrodotvorných prvkov. Vyvážená výživa a stimulácia porastu v priebehu vegetácie umožňuje pestovateľom eliminovať tieto dopady stresových situácii so zaujímavým ekonomickým výsledkom.
Tvorba a udržanie základných úrodotvorných parametrov jačmeňa
Správne zvolená agrotechnika, ako aj priebeh počasia od začiatku odnožovania až do fázy metania rozhoduje do značnej miery o konečných úrodách jačmeňa. V tomto období je možné priamo ovplyvniť základné úrodotvorné parametre, teda počet odnoží a ich udržanie na rastline. Priebeh tohtoročného jarného počasia prináša poľnohospodárom nemalé starosti. Na väčšine našej krajiny bojujú rastliny s veľkými teplotnými výkyvmi a suchom. V dôsledku dlhšieho pôsobenia pôdneho sucha sa významne redukuje schopnosť rastlín tvoriť odnože, pričom súčasne plytký koreňový systém zlyháva vo svojej funkcii príjemcu živín aj v prípade ich dostatku v pôde. Tieto vplyvy prostredia nútia pestovateľov zvoliť stratégiu, ktorá pomôže rastlinám pri tvorbe koreňového systému a podporí tvorbu odnoží. Jednou z možných ciest ako zväčšiť objem koreňov, a tým zvýšiť príjem živín a vody a súčasne podporiť počet a kvalitu produktívnych odnoží je aplikácia produktu Alga 300++P (1 l/ha). Ide o biostimulanta na báze morských rias, ktorý okrem toho, že doplní rastlinám fosfor, ktorý je na začiatku odnožovania limitujúcim, výrazne zvýši aj ich odolnosť na stresové faktory prostredia (sucho, výkyvy teplôt, zamokrenie).
Včasná ochrana proti chorobám
Nedostatočná ochrana jačmeňa pred chorobami môže na začiatku vegetácie zapríčiniť stratu odnoží. Pestovateľ, tak nezíska optimálny počet klasov na jednotku plochy, ktorý je základným predpokladom dosiahnutia vysokých úrod. V neskoršom období choroby asimilačného aparátu narúšajú metabolizmus a redukujú veľkosť asimilačnej plochy. Transport asimilátov priamo do zrna je redukovaný, čo spôsobí pokles HTZ a výťažnosti predného zrna. Primiešaním produktu SoftGuard++ (1 l/ha) do tank mixu v priebehu vegetácie zvýšime imunitu rastlín a zároveň ich chránime pred hubovými, bakteriálnymi a vírusovými ochoreniami. V prípade kombinácie s fungicídom urýchli jeho vstup do rastliny a zvýši jeho účinnosť.
Mikroelementy vo výžive jačmeňa
Podobne ako pri väčšine poľných plodín aj pri jačmeni závisí výška úrody a jej kvality do značnej miery od vyváženej výživy v priebehu vegetácie. Z pomedzi makro živín je dosiahnutie sladovníckej kvality podmienené hlavne množstvom a včasnou aplikáciou dusíka. Z dôvodu pôsobenia nízkych teplôt môže byť príjem tohto makroprvku utlmený, pričom sa jeho čerpanie rastlinou posúva do obdobia rastu, v ktorom môže negatívne ovplyvniť kvalitu zrna. Rovnaký scenár môže nastať aj v prípade neskoršieho rozkladu pozberových zvyškov. Prostredníctvom aplikácie živín akými sú meď a bór dokážeme zefektívniť príjem a využitie tohto prvku rastlinou aj počas nepriaznivých podmienok, čím podporíme aj tvorbu odnoží a zároveň obmedzíme riziko jeho vyššej akumulácie v zrne. Mangán, ktorý aplikujeme v čase odnožovania zníži v rastlinách apikálnu dominanciu, čím podporí tvorbu odnoží. Z ponuky listovej výživy spoločnosti Agrobiosfer, s.r.o. je možné využiť dodávku mikroprvkov prostredníctvom produktu MicroRich (0,5 l/ha). Hnojivo obsahuje okrem mangánu, medi, železa, zinku, horčíku aj draslík, ktorý pozitívne ovplyvňuje nielen metabolizmus dusíka, ale aj výkon fotosyntézy. Draslík zvyšuje v rastlinách jačmeňa obsah sušiny, čo prispieva k tvorbe pevnejších pletív, ktoré sú predpokladom vyššej odolnosti voči poliehaniu. Toto komplexné listové hnojivo obsahuje mikroživiny viazané v chelátovej forme, ktorá prispieva k maximálnemu využitiu rastlinou.
Dopad biostimulácie a prevencie na výšku úrody jačmeňa
Maloparcelkový pokus, ktorý bol založený na výskumnej stanici Selekt - Bučany bol zameraný na zhodnotenie vplyvu biostimulačného morenia a listových aplikácii počas vegetácie na výšku dopestovanej úrody jačmeňa jarného. Po namorení osiva prípravkami Alga 300++P (2 l/t) a SoftGuard ++ (1 l/t) boli dané prípravky foliárne aplikované na porast aj v rastovej fáze odnožovania, kedy sa preukázal ich pozitívny vplyv na koreňový systém a tvorbu odnoží (obr.). Pre zvýšenie sladovníckej kvality jačmeňa je vhodné podporiť porast najmä vo fáze objavenia sa vlajkového listu. Práve v tomto období aplikácia prípravku Alga600 (0,5 kg/ha) spoločne s produktom prírodnej prevencie SoftGuard++ (1 l/ha) pozitívne ovplyvnila obsah dusíkatých látok v zrne a vyššiu HTZ. V ošetrenom variante sa nám podarilo navýšiť úrody na 6,17 t/ha, čo predstavuje nárast produkcie o 0,52 t/ha oproti neošetrenej variante so súčasne zlepšenou kvalitou (graf).
Úroda jačmeňa jarného (2014).
Ing. Zuzana Balátová, PhD.
Produktový manažér
Agrobiosfer, s.r.o.