Sedem východoeurópskych členských krajín EÚ, a to štyri krajiny Vyšehradskej skupiny (V4), Slovinsko, Bulharsko a Rumunsko, sa obracajú na Európsku komisiu (EK) s výzvou na prijatie účinných opatrení proti nekalým praktikám nadnárodných obchodných reťazcov v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch pri predaji potravín.
BRATISLAVA. Uviedol to na tlačovej konferencii v Bratislave šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD) pri príležitosti stretnutia ministrov poľnohospodárstva V4 rozšíreného o Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko, ktorí na záver podujatia podpísali memorandum o zlepšení postavenia farmárov v rámci potravinového dodávateľského reťazca.
"Musíme konštatovať, že pokiaľ sa neurobí spoločná iniciatíva a spoločný rámec pre správanie sa obchodných reťazcov v rámci celej EÚ, tak nebude možné zlepšiť postavenie domácich farmárov a potravinárov voči silnej, dominantnej ekonomickej sile a pozícii obchodných reťazcov. Som preto rád, že sa dnes jednomyseľne schválilo spoločné vyhlásenie ministrov členských štátov V4 plus Slovinska, Rumunska a Bulharska," povedal v tejto súvislosti Jahnátek.
"Túto svoju pozíciu posielame na EK s tým, že ju vyzývame, aby pripravila súbor opatrení na zamedzenie dominantnej ekonomickej sily pre obchodné reťazce. Priebežné stanovisko EK žiadame pripraviť v termíne do konca roku 2015. Sme toho názoru, že len spoločný legislatívny rámec, prijatý v rámci celej EÚ, môže vyriešiť tento problém, ktorý má každá z dnes zúčastnených siedmich krajín tohto stretnutia na vlastnom trhu," podčiarkol. Okrem témy obchodných reťazcov sa na stretnutí podľa Jahnátka vedúci poľnohospodárski predstavitelia zaoberali aj témou tzv. zjednodušenej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP), ako aj témou lesníctva.
(tasr)