Fyzikálne a hydrofyzikálne vlastnosti vrchnej vrstvy pôdy sa po sejbe postupne menia. Najväčší vplyv na tieto vlastnosti a ich zmeny majú poveternostné podmienky a z nich najmä úhrn a intenzita zrážok. Po výdatnejších dažďoch sa najmä na ťažších pôdach vytvára prísušok, ktorý nepriaznivo vplýva na vodnovzdušný i tepelný režim koreňovej zóny pestovaných plodín. Počas vegetácie majú veľký význam kultivačné zásahy zamerané na sprístupnenie živín, ochranu proti škodlivým činiteľom a hlavne na reguláciu zaburinenosti.
Plečkovanie
Cieľom je optimalizácia vzťahov medzi tromi základnými zložkami pôdy – drobnohrudkovitými štruktúrnymi agregátmi, pôdnou vodou a pôdnym vzduchom.
Medzi základný spôsob medziriadkovej kultivácie širokoriadkových plodín patrí plečkovanie. Vykonáva sa plečkami rôznej konštrukcie najmä v porastoch poľných okopanín a zelenín. Pri tejto operácii sa pôda drobí, kyprí a premiešava. Jednou z najdôležitejších úloh plečkovania je regulácia výskytu burín medzi riadkami pestovaných plodín.
Pracovnými orgánmi plečiek sú radličky, ktoré môžu byť pasívne alebo aktívne, t.j. poháňané cez vývodový hriadeľ traktora (rotačné). Pasívne radličky sú upevnené na pevnom stĺpiku. Plochorezné jednostranné radličky môžu byť pravo, alebo ľavostranné s rozličnou dĺžkou krídiel nazývajú sa tiež plecie. Sú vhodné na plytké plečkovanie do hĺbky 0,04 – 0,06 m.
Šípové radličky sa používajú na plečkovanie a hlbšie kyprenie pôdy do hĺbky 0,06 – 0,12 m. Dobre drobia a čiastočne kypria vrchnú vrstvu pôdy a dobre podrezávajú väčšie buriny. Ak je vzdialenosť medzi riadkami väčšia ako 0,35 m spájajú sa s jednostrannými radličkami tak, aby sa ich zábery prekrývali a podrezávali buriny v celej šírke pracovného záberu. Všetky radličky musia byť ostré, správne nastavené v rovine pohybu a na požadovanú šírku a hĺbku záberu. Správne nastavená plečka nesmie pôdu hrnúť, ani sa nesmie hmotnosť stroja opierať o sekcie plečiek a tým utláčať pôdu.
Na hlbšie kyprenie pôdy v medziriadkoch (až do 0,15 m) sa používajú dlátovité radličky. Buriny ničia menej a preto sa k nim často pridávajú pružné oceľové prúty, ktoré vyťahujú plytko koreniace buriny (napr. pýr plazivý). Prúty narušujú pôdny prísušok a pracujú do hĺbky 0,03 m.
Aktívne poháňané (rotačné) plečky majú pre každý riadok tri, alebo viac nožov rozličného tvaru a dĺžky, umiestnených v dvoch ružiciach na otočnom hriadeli. Ich prednosťou je, že dobre pracujú aj na ťažších pôdach a pri silnom stupni zaburinenosti pestovaných plodín. Po oboch stranách pracovnej sekcie sú v medziriadku umiestnené ochranné taniere. Rozrezávajú pôdu v určitej vzdialenosti od plodiny, čím chránia mladé rastliny pred vytrhnutím spolu s veľkými hrudami pôdy s prísuškom, ale aj pred ich zasypaním pôdou. Umožňujú plečkovať až do blízkosti 0,025 m od rastlín v riadku. Určitou nevýhodou rotačných plečiek je poškodzovanie pôdy rozprašovaním za nadmerného sucha a prach na listoch pri vyšších teplotách poškodzuje aj pestované plodiny.
Hĺbka plečkovania závisí od druhu a rastovej fázy pestovanej plodiny. Ovplyvňuje ju tiež pôdny druh a fyzikálne vlastnosti pôdy. V žiadnom prípade sa pri plečkovaní nemajú poškodiť korene pestovanej plodiny. Na ľahších pôdach sa plečkuje plytšie, aby sa pôda príliš nepresušila, na ťažších pôdach možno plečkovať hlbšie.
Počet plečkovaní závisí od rýchlosti zmien vo vrchnej vrstve pôdy a od intenzity rastu burín a ich druhového zastúpenia.
Kvalita práce
Z hľadiska kvality plečkovania je dôležité, aby bol záber plečky zosúladený so záberom sejačky. Prakticky to znamená nasmerovať jazdu plečky do tých istých koľajových riadkov, po ktorých bola vykonávaná sejba. Všetky radličky majú pracovať na stanovenú hĺbku a majú po prejdení medziriadkového priestoru zničiť minimálne 95 % burín. Nemá dochádzať k zhoršeniu štruktúry pôdy rozprášením ani utlačením. Nemá sa poškodiť viac ako 2 % rastlín pestovanej plodiny.
Regulácia podmienok prostredia
Regulácia vlhkostných, teplotných a vzdušných podmienok v povrchovej vrstve pôdy má pri pestovaní okopanín mimoriadny význam. Kyprením pôdy v porastoch širokoriadkových plodín sa regulujú procesy príjmu živín a výmeny plynov v oblasti koreňového systému kultivovaných rastlín.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať že k akému vydaniu patrí tento článok
ďakujem