Spoločnosť BASF v tomto roku oslavuje 150. výročie svojho založenia. S viac ako 350 výrobnými závodmi a šiestimi závodmi typu Verbund po celom svete sa z nej stala najväčšia chemická spoločnosť na svete. Vyrába priemyselné chemikálie pre stavebný, textilný, farmaceutický a automobilový priemysel, ale aj plasty a pesticídy. Spoločnosť BASF vyvíja nové technológie s potenciálom hľadania odpovedí na globálne problémy, ako sú zmeny klímy, potreba vyššej energetickej efektívnosti a vyššej mobility.
Odborníci BASF poskytujú poradenstvo nielen v oblasti spracovania produktov firmy BASF, ale aj na poli bezpečnosti, ochrany životného prostredia a úspor energie. Spoločnosť BASF je kompetentným partnerom všetkých dôležitých odvetví svetového, ale aj slovenského hospodárstva, a ako spoločnosť pôsobí u nás už 22 rokov. Spoločné hľadanie riešení je základom úspechu spoločnosti už od jej založenia.
Založenie spoločnosti, prvé kroky
Dňa 7. apríla 1865 bola v nemeckom meste Mannheim Friedrichom Engelhornom založená spoločnosť Badische Anilin- & Soda Fabrik so zámerom vyrábať farbivá a potrebné organické chemikálie. Prelomovým rokom vo výrobe farbív bol pre BASF rok 1880, keď sa chemikovi Adolfovi von Baeyerovi podarilo syntetizovať indigo, v tom čase najvýznamnejšie farbivo a ktoré sa aj v súčasnosti používa na farbenie odevov. Na prelome 19. a 20.storočia rozbieha spoločnosť prvé výskumné projekty o dusíku, ktoré vedú k procesom v priemyselnom meradle.
1902 – 1924 Haber-Boschov proces a éra priemyselných hnojív
Práca Fritza Habera z technickej univerzity v Karlsruhe umožňuje syntézu amoniaku, zlúčeniny dusíka a vodíka. Carl Bosch sa podujme na vývoj tohto procesu v priemyselnom meradle – otvára sa éra výroby priemyselných hnojív. Nárast svetovej populácie na prelome 19. a 20. storočia si vyžaduje väčšie množstvo hnojív, aby sa vypestoval dostatok obilnín, ovocia a zeleniny. Organické hnojivá sú čoraz zriedkavejšie. V roku 1913 spoločnosť otvára prevádzku prvého závodu na výrobu amoniaku na svete – znamená to zásadný pokrok v ére hnojenia plodín. V roku 1927 prichádza na trh „Nitrophoska“ – prvé priemyselné hnojivo z homogénnej zmesi na svete.
Trvalo udržateľný rozvoj
Smerovanie tohto vývoja určuje v roku 1992 organizácia Spojených národov, keď vydáva celosvetový akčný program trvalo udržateľného rozvoja pod názvom „Agenda 21“ ku ktorému sa prihlásila aj spoločnosť BASF a odvtedy sa ním aj riadi pod sloganom z roku 2011: „Tvoríme chémiu pre trvalo udržateľnú budúcnosť“- spájanie hospodárskeho úspechu s ohľaduplnosťou voči životnému prostrediu a spoločenskou zodpovednosťou.
Ekologický rozmer
Na škody na životnom prostredí reaguje spoločnosť celým radom opatrení. V roku 1964 napr. zavádza rotačné pece na spaľovanie zvyškov z výrobného procesu, v roku 1974 zriaďuje čističku odpadových vôd a v roku 1988 závod na odsírenie dymových plynov pre ústrednú elektráreň v Ludwigshafene. V roku 1985 prijíma spoločnosť predpis, ktorý hovorí, že hospodárske výsledky nemajú prednosť pred ochranou životného prostredia, to sa týka všetkých zariadení spoločnosti po celom svete.
V roku 2014 predstavuje spoločnosť BASF nový slogan: „We create chemistry“, ktorý evokuje zavádzanie noviniek a inovačných prístupov vo vzťahu k životnému prostrediu a trvalo udržateľnej budúcnosti.
Kvalitnejšie plodiny
V roku 1949 prichádza na trh jej prvý herbicíd pod názvom U46. Fungicídy z novej kategórie strobilurínov sú jedným z príkladov najnovšieho vývoja, ktoré nasleduje množstvo ďalších noviniek. Účinnosť týchto prípravkov významne prispieva k vytváraniu vysoko kvalitnej úrody a taktiež vysokých výnosov.
Pripomenúť a osláviť
Oslavy 150. výročia založenia spoločnosti sa konali nielen v Európe, ale aj vo významných svetových metropolách. V rámci stredoeurópskeho regiónu sa uskutočnili v Adam Gallery Brno, kde sa na konci mája zišli vrcholní predstavitelia, zákazníci, partneri a zamestnanci BASF, aby si pripomenuli dlhú a bohatú históriu spoločnosti a predstavili cestu vývoja a spolupráce do budúcnosti.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.