13.07.2015 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Medziplodiny v obilninách a olejninách

Výber pestovaných plodín je v súčasnosti orientovaný predovšetkým na tie druhy, ktoré sú v podstate každým rokom dobre predajné za relatívne stabilné ceny. Týmto požiadavkám pristupujú ešte aj určité agrotechnické prednosti, ako je dobre zvládnutá pestovateľská technológia s vysokým stupňom mechanizácie a dobrá skladovateľnosť a distribúcia získanej produkcie. Z toho vyplýva, že spektrum plodín, ktoré vyhovujú trhovej orientácii rastlinnej výroby zahŕňa predovšetkým hustosiate obilniny, kukuricu na zrno a olejniny.

Keď podnik hospodári bez živočíšnej výroby tak v osevnom postupe absentujú krmoviny a okrem kolísavého zastúpenia strukovín sa v takomto ekonomicky orientovanom osevnom postupe z takzvaných zlepšujúcich predplodín nevyskytujú v podstate žiadne s výrazne pozitívnymi vplyvmi na úrodnosť pôdy. Ak z praktického hľadiska neuvažujeme o nákupe organických hnojív z externých zdrojov je jedine pestovanie medziplodín nutnou podmienkou udržiavania resp. zvyšovania úrodnosti pôdy.

Jednostranne ekonomicky zamerané osevné postupy majú vplyv na zhoršený štruktúrny stav pôdy a zvyšuje sa tlak patogénov, čo je markantné najmä v teplotne, alebo vlhkostne nadnormálnom pestovateľskom ročníku. Pri nedodržaní minimálnych odstupov po sebe nasledujúcich tých istých alebo príbuzných druhov plodín je aj vysoký výskyt burín. V trhovo orientovaných osevných postupoch musíme pravidelne riešiť otázky nedostatočnej bilancie organickej hmoty, nízkej aktivity mikroorganizmov, slabú úroveň protieróznych účinkov pestovaných plodín, nízku biologickú fixáciu dusíka či vysoký výskyt chorôb, škodcov a burín.  Uvedené problémy môže zmierniť pestovanie medziplodín.

Zastúpenie medziplodín v osevnom postupe závisí od pôdno-klimatických podmienok lokality a ekonomicko-organizačných možností poľnohospodárskeho podniku. Z prírodných podmienok sú rozhodujúcimi teplotné pomery (dostatočná dĺžka vegetačného obdobia) a vlahové zabezpečenie (celkové množstvo zrážok, či možnosť použitia závlahy v kritickom období).

Medziplodiny využívajú časť vegetačnej doby medzi pestovaním dvoch hlavných plodín a plnia v rastlinnej výrobe najmä tieto úlohy:

-      sú vyrovnávacím faktorom pri tvorbe a následnom využití organickej hmoty v pôde,

-      zvyšujú protieróznu ochranu, zlepšujú sanitárnu situácii v pôde a obmedzujú straty živín,

-      môžu byť vyrovnávacím faktorom krmivovej základne, rozširujú spektrum pestovaných plodín, čím zvyšujú ekologickú stabilitu stanovišťa.

Podľa obdobia a spôsobu sejby rozdeľujeme medziplodiny na ozimné, letné, podsevové a mulčovacie.

Ozimné medziplodiny

Hlavnou úlohou ozimných medziplodín je zaistenie čerstvého objemového krmiva v skorom jarnom období. Využívajú medziporastové obdobie od konca leta, začiatku jesene do mája, až polovice júna. Dobre zužitkujú jesennú a zimnú vlahu a preto poskytujú dostatočné úrody. Výhodou je ich dobrý účinok v potláčaní burín. Pestujú sa po skoršie zberaných plodinách (skoré zemiaky, ozimný jačmeň, kapusta repková pravá) prevažne v kukuričnej výrobnej oblasti. Vážnejšou otázkou ako ich predplodina je následná hlavná plodina, ktorá sa má po ozimnej medziplodine pestovať. Rozhodujúcimi sú požiadavky na termín sejby, zásobu vlahy a živín.

Letné medziplodiny

Využívajú medziporastové letné obdobie po skoro zberaných hlavných plodinách. Môžu slúžiť ako doplnkový zdroj objemového krmiva. Ich pestovateľský úspech závisí od dostatku vlahy, včasnosti výsevu a dostatočnej zásobe živín hlavne dusíka. Skoré letné medziplodiny nasledujú po plodinách, ktoré uvoľňujú pozemky koncom júna do polovice júla (skoré zemiaky, jarné miešanky, skorá zelenina). Po nich je 8 - 15 týždňové obdobie na pestovanie kukurice, bôbu, hrachu roľného (pelušky, vlčieho bôbu, lupiny), viky, ovsa a ich miešaniek. Strniskové medziplodiny v hustosiatych obilninách majú k dispozícii 6-7 týždňovú vegetačnú dobu. Úspech závisí od množstva a rozloženia zrážok. Môžu sa využívať na zelené hnojenie. Pestujú sa kapustovité plodiny (kŕmne repky, repice, okrúhlice), facélia vratičolistá, pohánka. Istejšie úrody dávajú miešanky (kukurica spolu s bôbom a hrachom siatym, alebo kukurica a slnečnica). Po letných medziplodinách sa pestujú jarné obilniny alebo iné jarné plodiny.

Podsevové medziplodiny

Na podsev na jar do krycej plodiny sa môžu použiť i podsevové medziplodiny. Využívajú sa kosením, pasením alebo sa zaorávajú na jeseň ako zelené hnojenie. Poskytujú väčšie množstvo kvalitných pozberových zvyškov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down