Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch usporiadal v polovici júna v Borovciach tradičný „Deň poľných plodín,“ v rámci ktorého sa mohli poľnohospodári oboznámiť s reakciou odrôd hustosiatych obilnín na rôzne kombinácie nových, ale aj osvedčených produktov na ochranu rastlín spoločností ADAMA Agriculture Slovakia s. r. o., Agrobiosfer s. r. o., ARYSTA LifeScience Slovakia s. r. o., ASRA spol s r. o., BASF Slovensko s. r. o., Galleko s. r. o., Chemtura AgroSolutionsTM a Organix s. r. o.
Úvodné slovo na Dni poľa v Borovciach patrilo riaditeľovi VÚRV Ing. Pavlovi Hauptvoglovi, PhD. Za NPPC – VÚRV Piešťany účastníkov dňa poľa privítala Ing. Mária Sekerková, CSc. a zároveň predstavila pokusy a ich organizáciu.
Organizácia pokusov v pšenici
„Každá z odrôd pšenice ozimnej bola vysiata v štyroch pásoch. Na všetkých variantoch bolo hnojenie dusíkom v dávke 140 kg/ha a naviac na dvoch opakovaniach bolo pridané 40 kg/ha močoviny a na dvoch opakovaniach v každej odrode nebola aplikovaná močovina. Porasty variantov s aplikovanou močovinou disponujú lepšou podporou fotosyntézy, v súčinnosti s fungicídnou ochranou lepšie zvládajú boj proti chorobám, celkovo sú zelenšie, čo je preukázateľne vidieť na habituse rastlín,“ informovala Ing. M. Sekerková.
Varianty ochrany na vybraných odrodách pšenice
Odroda Cimrmanova raná je stredne vysokého vzrastu, so strednou odolnosťou proti poliehaniu s dobrou odnožovacou schopnosťou a dobrou odolnosťou proti chorobám. Pri vysokej intenzite pestovania je nutné ošetrenie morforegulátormi. Počas vegetácie bol aplikovaný Optimus – regulátor rastu určený na skrátenie stebla a zvýšenie odolnosti proti poliehaniu a pretože ide o vyššiu odrodu, pri vytvorení druhého kolienka bol aplikovaný spolu s Cupran SC – špeciálnym meďnatým hnojivom. Meď má dôležitú úlohu pri syntéze lignínu, ktorý spevňuje bunkovú stenu a zlepšuje odolnosť voči poliehaniu, čo sa odzrkadľuje aj zvýšenou odolnosť voči chorobám a vyzimovaniu. Proti fuzariózam v klasoch bol v čase kvitnutia aplikovaný širokospektrálny systémový fungicíd Zamir 40 EW. Na kontrolnom – neošetrenom variante z dôvodu vyššej odolnosti odrody Cimrmanova raná proti hrdzi plevovej bol zaznamenaný len jej slabší výskyt. Po aplikácii regulátora rastu, neošetrený variant bol približne o 10 centimetrov vyšší v porovnaní s ošetreným. V druhom variante u tejto odrody bolo uplatnené ošetrenie fungicídom Capalo (BBCH 30) so systémovým účinkom proti listovým chorobám obilnín, nasledoval fungicíd Osiris (BBCH 59) s preventívnym a kuratívnym účinkom proti listovým a klasovým chorobám. „Ide o dobrú kombináciu prípravkov, ktoré neumožnili ďalší rozvoj chorôb,“ zhodnotila ošetrenie Ing. M. Sekerková.
V ďalšom variante bol aplikovaný fungicíd Mirador Forte (BBCH 32) s dvomi účinnými látkami – tebuconazole, ktorý pôsobí preventívne, kuratívne, eradikatívne a azoxystrobín, ktorý zabudováva účinnú látku do voskovej vrstvičky a tým zabraňuje jej zmytiu a ktorá následne rovnomerne preniká do pletív. Prípravok je účinný proti škvrnitostiam, septoriózam a hrdziam. Nasledovala aplikácia fungicídu Zamir 40 EW (BBCH 61), čím sa docielilo komplexné ošetrenie porastu.
Stredne vysoká odroda Turandot sa vyznačuje strednou odolnosťou proti poliehaniu, vysokou odolnosťou proti fuzariózam klasu a dobrou odolnosťou proti hrdzi pšenicovej. V prvom variante bol aplikovaný širokospektrálny fungicíd Bumper Super na dvakrát (0,6 l + 0,6 l/ha), pri vytvorení druhého kolienka a pri vytvorení posledného listu. Proti chorobám klasov bol aplikovaný fungicíd Zamir 40 EW (BBCH 61). Výsledkom tohto ošetrenia bol zdravý porast bez prítomnosti chorôb.
V druhom variante ošetrenia bol aplikovaný fungicíd Zantara (BBCH 37) s novou účinnou látkou bixafen, ktorá patrí do skupiny inhibítorov enzýmu sukcinát-dehydrogenázy (SDHI), prípravok obsahuje aj azolovú zložku. Vhodná je skôr preventívna aplikácia proti listovým chorobám, ale aj fuzariózam. Prosaro 250 EC (BBCH 61), podľa odporúčaní Ing. M. Sekerkovej, treba aplikovať v dávke 1,0 l/ha.
V ďalšom variante bol aplikovaný Cupran SC v dvoch termínoch (BBCH 30 a 37) a Zamir 40 EW (BBCH 61). Cupran SC stačil až do vytvorenia klasu udržať primerane zdravý porast aj pri dávke 0,5 l/ha. Výsledkom tejto kombinácie prípravkov boli pevné steblá rastlín a vyššia odolnosť voči chorobám. Vo variante bez ošetrenia bol významný výskyt hrdze pšeničnej.
Odroda Genius ošetrená proti múčnatke trávovej fungicídom Leander (BBCH 32) spolu s Orius 25 EW súčasne aj proti hrdziam a Zamir 40 EW (BBCH 61) súčasne s prípravkom Velocity na zvýšenie biologickej účinnosti fungicídov. V druhom variante bol aplikovaný biostimulant Fertigrain Foliar na podporu intenzity rastu na konci odnožovania zároveň s Controlphyt Cu na podporu odolnosti proti chorobám a Prosaro 250 EC do klasu, ktorý udržal posledný list a klas zdraví. Spevnením steny stebla, okrem podpory odolnosti voči poliehaniu, sa zvyšuje aj odolnosť voči chorobám. Ing. M. Sekerková neodporúča používanie jednozložkových fungicídov napr. len proti múčnatke, lebo následne je treba aplikovať fungicídy proti ďalším chorobám. Odporučila napr. aj kombináciu Leandra s fungicídom Orius 25 EW, aby bolo zasiahnuté širšie spektrum chorôb.
V ďalšom variante na poraste odrody Genius demonštrovala Ing. M. Sekerková cenovo lacné a jednoduché riešenie ochrany porastu meďnatým hnojivom s fungicídnym účinkom Cupran SC (BBCH 32) a fungicíd Sparta (BBCH 61), uvedené ošetrenie zhodnotila ako dobré s primeraným zdravotným stavom porastu.
Ing. Milan Taškár, zástupca spoločnosti Arysta LifeScience sa vyjadril: „Do ošetrenia porastu hnojivom Cupran SC, t. j. až do obdobia kvitnutia nebol v poraste aplikovaný žiadny fungicíd. Cupran SC plnohodnotne nenahradí fungicídne ošetrenie, ale v kombinácii s odolnou odrodou akou je Genius, je porast celkovo zdravý so sporadickým výskytom hrdze pšenicovej alebo plevovej. Cupran SC ako pomocný artikel, zavčasu aplikovaný je primerane účinný.“
Pšenica tvrdá a možnosti jej ošetrenia
Lunadur je odroda pšenice tvrdej, ktorá bola v prvom variante ošetrená fungicídmi Swing Top v dávke 1,2 l/ha (BBCH 32) proti listovým a Osiris v dávke 1,2 l/ha (BBCH 61) proti klasovým chorobám. V tomto polointenzívnom variante sa v poraste vyskytovali listové choroby len sporadicky.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.