30.07.2015 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prognóza úrod repky ozimnej pre rok 2015

Ani vegetačný rok 2014/2015 nebol pre repku ozimnú bezproblémový. Už na jeseň sa objavili skočky, ktoré likvidovali porasty repiek a vyžadovali viacnásobné ošetrenie. Ešte zákernejšia bola v niektorých pestovateľských lokalitách invázia slizniakov, hlavne na porastoch vyskytujúcich sa v blízkosti potokov a trávnatých plôch. Nepovšimnutie si tohto škodcu sa prejavilo v likvidácii veľkých častí repkových plôch. Hoci je repka agrotechnicky veľmi náročná plodina (hlavne na správne načasovanie pesticídnej ochrany, so zreteľom na ekonomickú bilanciu), je dobre zaplatenou komoditou a aj z tohto dôvodu bolo podľa Štatistického úradu SR v zberovom roku 2015 osiatych repkou ozimnou 114 962,20 hektárov.

Vplyv počasia na vývoj porastov repky

Repky vstupovali do zimného obdobia síce so zníženým počtom rastlín na meter štvorcový v porovnaní s minulým rokom, ale vplyvom priaznivých poveternostných podmienok, bolo zabezpečené dobré prezimovanie porastov, nedochádzalo k masovému vyzimovaniu rastlín. Problémom teplotne nadpriemernej  zimy boli hraboše, ktorými bol takmer každý porast viac či menej poškodený. V priemere za celú SR boli zrážkovo nadpriemerné mesiace január, marec a máj 2015 oproti dlhodobému priemeru, február, apríl a jún boli výrazne pod dlhodobým priemerom (na východnom Slovensku aj marec bol zrážkovo pod dlhodobým priemerom). Zrážky však boli rozmiestnené nerovnomerne a nárazovo, preto nedochádzalo k rovnomernému a dostatočnému zavlaženiu pôdy.

Výrazne suché počasie v júni spôsobilo rýchlejšie dozrievanie repky, v južných oblastiach Slovenska aj skoršiemu zahájeniu žatevných prác.

Zdravotný stav repky olejnej pred zberom

Hneď po otvorení vegetácie sa pri repke kladie dôraz na správne stanovenie termínu ošetrenia proti stonkovým škodcom (krytonosovi repkovému a štvorzubému), blyskáčikom (výskyt blyskáčika repkového bol našťastie, v závislosti od lokalít, v tomto roku nižší) a v období kvitnutia proti byľomorovi kelovému a krytonosovi šešuľovému. Správne načasovanie ošetrenia proti týmto škodcom je zásadný krok k dobrej úrode. Podľa našich odhadov 10 percent porastov malo nesprávne načasovanú ochranu proti šešuľovým škodcom. Na znížení úrod sa bude podieľať, okrem nedostatku vlahy, aj napadnutie porastov verticíliovým vädnutím a bielou hnilobou. Lokálne sme zaznamenali aj napadnutie dokonca šešulí fómovou hnilobou.

Pri monitoringu repky ozimnej sme zaznamenali približne na 40 percentách porastov 5 –  30 percentné napadnutie verticíliovým vädnutím a bielou hnilobou. V druhej polovici júna sa začala vyskytovať vplyvom suchého počasia na väčšine porastov múčnatka, ktorá by už úrodu repky nemala ohroziť.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down