Medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex 2015 sa tradične zúčastňuje Výskumný ústav rastlinnej výroby v Piešťanoch (VÚRV), ktorý je súčasťou Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra (NPPC) so sídlom v Lužiankach. VÚRV v Piešťanoch s viac ako 60. ročnou históriou sa vždy zaoberal problematikou rastlinnej výroby, t. j. pestovateľskými systémami, ktoré sú využiteľné v poľnohospodárskej praxi.
„Pre farmárov máme pripravené informácie z oblasti pestovateľských systémov. Naši odborníci vedia pestovateľom poskytnúť odborné rady pre rôzne pôdno-klimatické podmienky, v oblasti ekologického hospodárenia, z ochrany rastlín, pomôcť s výberom odrôd, vhodných do určitých pôdno-klimatických podmienok,“ uviedol Ing. Pavol Hauptvogel, PhD., riaditeľ VÚRV Piešťany.
Zameranie VÚRV
Výskumnú činnosť majú možnosť realizovať v rôznych agro-ekologických podmienkach Slovenska, čo umožňuje aj rozmiestnenie pracovísk. V Borovciach je situované experimentálne pracovisko pre technologický výskum, na strednom Slovensku sa nachádza šľachtiteľsko-výskumná stanica vo Vígľaš - Pstruša a druhá - na východe v Malom Šariši.
V súčasnosti je výskumná činnosť v oblasti pestovateľských technológií zameraná na faktory ovplyvňujúce kvantitu a kvalitu dôležitých poľnohospodárskych plodín, na udržanie a zlepšovanie pestovateľských systémov v oblasti rastlinnej výroby. Podľa P. Hauptvogela veľmi dôležitú úlohu zohrávajú osevné postupy, systém ich fungovania, doplnený o nové poznatky v kontexte uplatňovania nových technológií pestovania rastlín.
Pre rôzne firmy v rámci Slovenska testujú nové prípravky určené na ochranu rastlín. „Vyjadrujeme sa k vhodnosti použitia preverovaných prípravkov a na základe našich výsledkov spoločnosti pristupujú k ich registrácii,“ informoval P. Hauptvogel a dodal: „Súvisí to aj s uplatňovaním „good experimental practic“ - dobrej experimentálnej praxe.“
V rámci technologického výskumu testujú vplyv rôznych technológií obrábania pôdy, ošetrovania, či výživy a hnojenia plodín. Jedným z nich sú aj minimalizačné spôsoby obrábania pôdy zamerané na znižovanie počtu pracovných operácií. Uvedené úzko súvisí s pôdnou štruktúrou a s uplatňovaním zásad osevného postupu, ktorý predstavuje jedno z najúčinnejších agrotechnických opatrení zvyšujúcich rastlinnú produkciu optimálnym využitím prírodných podmienok pri zachovaní a zvyšovaní pôdnej úrodnosti.
„Zaoberáme sa aj problematikou ekologického hospodárenia, ktoré na Slovensku pomaly napreduje. V tomto smere je ešte čo robiť. Uvedomujeme si, že ekologické pestovanie je ekonomicky náročnejšie,“ konštatoval P. Hauptvogel.
Dôležitým pre poľnohospodársku prax je aj výskum vplyvov a dôsledkov klimatických zmien na priebeh produkčného procesu rastlinnej výroby a možnosti adaptácie poľnohospodárstva na tieto zmeny.
Geneticko-šľachtiteľský program sa realizuje vo výskumno-šľachtiteľských staniciach Vígľaš – Pstruša a v Malom Šariši, kde šľachtia pšenicu, formu ozimnú a jarnú, tritikale, ovos a z olejnín mak siaty. Podľa slov P. Hauptvogela sú slovenské odrody maku siateho veľmi kvalitné a pestujú sa najmä v ČR.
„Šlachtenie rastlín je dlhodobý proces. Pšenica letná f. ozimná, medzi odbornou verejnosťou nazývaná „ozimná pšenica“ je dvojnásobne úrodnejšia ako jarná forma pšenice. Obával som sa, či v podmienkach miernej zimy dostatočne prebehla jarovizácia, najmä v južných oblastiach Slovenska. Z tohto dôvodu sa vraciame ku šľachteniu presievkových pšeníc – vysievajú sa na jeseň, nie je však podmienkou, aby prešli procesom jarovizácie, napriek tomu dokážu zakvitnúť a vytvoriť zrno,“ uviedol P. Hauptvogel.
V rámci genetického - šľachtiteľského výskumu sa zaoberajú štúdiom tolerancie a rezistencie rastlín voči rôznym chorobám, či už je to voči hrdziam, múčnatkám ale aj ďalším nepriaznivým faktorom prostredia. Výskumný ústav v problematike tolerancie a rezistencie vybraných druhov zeleniny spolupracuje so spoločnosťou Zelseed, s. r. o., Horná Potôň.
Zlatý kosák - ocenenie práce šľachtiteľov
Počas výstavy Agrokomplex 2015 bola práca šľachtiteľov z Vígľaš-Pstruša a Malého Šariša ocenená Zlatým kosákom za odrody plevnatej formy ozimného ovsa siateho - PS Pankrác a pšenice letnej f. ozimnej - MS Luneta.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.