Olejnaté plodiny sú veľmi významnou skupinou plodín v rámci svetovej rastlinnej výroby. Po obilninách zaberajú hneď druhé najväčšie pestovateľské plochy na ornej pôde. Významný podiel v olejninách má práve slnečnica. Vo svete je štvrtou a u nás druhou najdôležitejšou olejninou.
Slnečnica ročná je z hľadiska svetovej produkcie olejnín po sóji, bavlníkovom semene a plodoch podzemnice olejnej najvýznamnejšou olejninou. Jej význam spočíva predovšetkým v poskytovaní vysoko kvalitného, dieteticky hodnotného oleja, využívaného ako technický, ale najmä stolový olej. Vysokú výživnú hodnotu má najmä pre vysoký obsah esenciálnej kyseliny linolovej (až 70 percent), obsah lyzínu a metionínu v bielkovinách a pre prítomnosť karotenoidov.
Pre živočíšnu výrobu poskytuje veľmi cenné a hodnotné krmivo vo forme výliskov a siláže. Výlisky, ktorých sa získa pri spracovaní slnečnicových semien asi 40 - 50 percent, obsahujú približne 36 percent bielkovín a dostatočné množstvo oleja, sú vhodné najmä pre výkrmový hovädzí dobytok.
Obsah látok v semene
Semeno slnečnice obsahuje v závislosti od hybridu od 40 do 70 percent oleja, 7 - 10 percent bezdusíkatých látok, 2 - 5 percent celulózy a 2 - 3,5 percent popolovín. Oplodie obsahuje 3 - 6 percent oleja, 2 - 4 percent bielkovín, 30 - 37 percent bezdusíkatých látok, 50 - 66 percent celulózy a 1,4 - 3 percent popolovín. Zistilo sa, že v neskorších hybridoch je obsah bielkovín nižší ako v skorých. Z bielkovín nachádzajúcich sa v slnečnicovom semene prevažujú albumíny a globulíny, ktoré z celkového množstva bielkovín tvoria 80 - 88 percent. Medzi základné požiadavky pri výkupe patrí: obsah oleja v nažkách, vlhkosť nažiek, prímesy a nečistoty, obsah voľných mastných kyselín a doporučený obsah kyseliny linolovej v oleji.
V závislosti od podmienok pestovania a odrodových vlastností tvoria albumíny 44 - 49 percent a globulíny 34 - 41 percent.
Obsah oleja u olejnatej slnečnice ročnej je 45 percent, u jedlej 30 percent. Vysokú výživovú hodnotu má zvlášť nadmerný obsah kyseliny linolovej až 70 percent, obsah lyzínu a metionínu v bielkovinách, ale i prítomnosť karotenoidov. Najkvalitnejší olej sa využíva v potravinárstve na výrobu stolových olejov a stužených tukov, ďalej pre produkciu rybích a zeleninových konzerv. Menej kvalitný olej sa využíva pri výrobe fermeží, farieb, mazadiel a mydiel.
Šľachtiteľské programy v súčasnosti zahŕňajú aj šľachtenie špeciálnych hybridov slnečnice s vysokým obsahom kyseliny olejovej v oleji a s vyšším obsahom dusíkatých látok (proteínov). Hybridy s vysokým obsahom kyseliny olejovej dosahujú úrodu nažiek o 10 – 30 percent nižšiu ako bežné hybridy. Ich olej však obsahuje 80 - 88 percent kyseliny olejovej. V závislosti od použitej agrotechniky, pôdnych a klimatických podmienok ročníka. Sú veľmi vhodnou surovinou najmä na výrobu kvalitných olejov a stužených rastlinných tukov (margarínov).
Výsledky výskumu NPPC – VÚRV Piešťany
Kolektív pracovníkov NPPC – VÚRV Piešťany sa v rámci hodnotenia chemického zloženia semien slnečnice už viacero rokov zaoberá i obsahom oleja a zložením mastných kyselín pri slnečnici ročnej.
Naše výsledky poukázali, že semeno slnečnice obsahuje vysoký podiel oleja, v rozmedzí od 42 percent do 53 percent. Nutričnú hodnotu oleja reprezentujú mnohé lipidické látky, najmä mastné kyseliny.
Podiel nenasýtených mastných kyselín v slnečnicovom oleji je oveľa vyšší, ako podiel nasýtených mastných kyselín. Tento poznatok je priaznivý z nutričného hľadiska, nakoľko polynenasýtené mastné kyseliny znižujú riziko vzniku srdcových, cievnych a mnohých zápalových ochorení. Na druhej strane nasýtené kyseliny zvyšujú stabilitu oleja.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.