Na celosvetovej výstave EXPO 2015 v Miláne bol ekoregiónom venovaný týždeň od 31. augusta do 1. septembra 2015. Hlavným organizátorom podujatia bola Medzinárodná sieť ekoregiónov (INNER - International network of eco-regions). Cieľom bolo spropagovať ekoregióny a podporiť ich tvorbu. Existujúce ekoregióny sa prezentovali svojimi skúsenosťami, výrobkami (súčasťou bola aj ochutnávka), videami a kultúrnym programom.
Čo sa dialo na výstave EXPO 2015
Počas výstavy, Ing. Peter Tóth, PhD. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Nitra, ako člen siete INNER, predstavil vôbec prvý návrh ekoregiónu na Slovensku, naše ekologické poľnohospodárstvo prostredníctvom videa a bioprodukty od spoločností AGROKARPATY, s.r.o. Plavnica (čaje), Biomila spol., s r.o. Rudník (múky, cestoviny, sušené jablká, čaje, tyčinky), Biocentrum, s.r.o. (džemy, sušené ovocie), Fiala-Vitalita, s.r.o, Svodín (ovocné šťavy) a Afra, Odorica (tinktúry).
V rámci sekcie participatívna správa územia (ekologické/zelené obstarávanie, participácia občanov pri rozhodovaní o územnom rozvoji, participatívna finančná bilancia, nové vzdelávacie a tréningové modely, atď.) sa predstavili nové vzdelávacie a tréningové modely s video snímkou zo Slovenska s názvom M-learning ako vzdelávací nástroj v ekoregiónoch.
Aktivity INNERu boli prepojené aj s aktivitami Slovenského pavilónu, v ktorom sa v rámci týždňa vedy konal workshop na tému: „Kvalita mäsových produktov“ pod vedením Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Existujúce ekoregióny
Prvý eko-región bol vytvorený v Taliansku v roku 2009 spoločnosťou AIAB - Associazione Italiana per l'Agricoltura Biologica (Talianska asociácia pre ekologické poľnohospodárstvo) vo vnútri Národného parku Cilento, Vallo di Diano a Alburno. V súčasnosti zahŕňa ekoregión Cilento 32 obcí, 400 podnikov, 20 reštaurácií a 10 turistických zariadení, ktoré využívajú miestne bioprodukty. Doteraz vzniklo v Taliansku 11 eko-regiónov, ktoré zahŕňajú 132 obcí so 600 tisíc obyvateľmi a 1300 podnikmi. Ekoregióny boli vytvorené aj vo Francúzsku (Biovallée), v Rakúsku (Mühlviertel), vo Švajčiarsku (Valposchiavo) a v Portugalsku (Viana do Castelo) a ďalšie krajiny (medzi nimi Slovensko, Chorvátsko, Maďarsko, Albánsko, Tunisko, Maroko, a Senegal) prejavili záujem o ich vytvorenie.
Čo je to ekoregión
Ekoregión je vlastne geografická oblasť, v ktorej poľnohospodári, občania, touroperátori, združenia a verejná správa uzavreli dohodu o udržateľnom hospodárení s miestnymi zdrojmi, základom ktorej je ekologická produkcia a spotreba (krátke potravinové reťazce, predajcovia, organické jedálne vo verejnom sektore a v školách).
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.