K jesenným stretnutiam poľnohospodárov neodmysliteľne patrí podujatie spoločnosti Limagrain Central Europe SE, organizačná zložka Slovakia, ktoré sa uskutočnilo 30. septembra 2015 na poliach poľnohospodárskeho družstva AGRIMPEX Trstice. V rámci prezentácie hybridov kukurice z galérie LG, predstavila spoločnosť Limagrain viacero perspektívnych noviniek pre rok 2016, pestovatelia mali priestor vymeniť si skúsenosti zo svojej praxe v regióne a riešenia ochrany poľných plodín ponúkli aj zástupcovia spoločností BASF a Bayer CropScience.
Neprajné podmienky
Ing. Silvia Mayerová, regionálna zástupkyňa spoločnosti Limagrain privítala hostí podujatia a vyjadrila presvedčenie o význame takýchto stretnutí z pohľadu výmeny skúseností a získania nových informácií.
Ing. Baltazár Nagy, vedúci rastlinnej výroby Agrimpex Trstice predstavil spoločnosť ako štandardný poľnohospodársky podnik s rastlinnou a živočíšnou výrobou, hospodáriaci na výmere 1450 hektárov a zhodnotil podmienky lokality realizácie pokusov.
„Čo nás trápi je sucho a extrémy počasia a samozrejme neutešený stav v živočíšnej výrobe,“ zhodnotil vecne.
Najslabším článkom v rastlinnej výrobe boli v tomto roku podpriemerné zrážky a podľa slov B. Nagya zažili najsuchšie obdobie v histórii tejto lokality. Koncom mája spadlo približne 75 milimetrov, na konci júna zaznamenali necelých 10 milimetrov a potom až ku koncu septembra 44 milimetrov zrážok. Rozdelenie zrážok bolo veľmi nevyhovujúce, čo poznačilo úrody všetkých plodín. Najmenej boli postihnuté hustosiate obilniny, ktoré dosiahli úrodový priemer, najviac sa nedostatok vody a dlhotrvajúce horúčavy podpísali na úrodách slnečnice s dvomi tonami z hektára a výsledky z prvých zberov kukurice sú tiež úrodovo podpriemerné.
Pokusy boli štandardne pripravené a ošetrené, ako ostatné plochy. Kukurica pri výseve dostala na pätu osiva NPK hnojivá v dávke150 kg na hektár. Pri výške porastu 20 – 30 centimetrov aplikovali dusík vo forme močoviny v dávke 40 kg na hektár.
Hostí podujatia privítal aj Ing. Ondrej Takáč, country manager spoločnosti Limagrain pre Českú a Slovenskú republiku a skonštatoval, že aj keď podmienky neboli ideálne a pokus nebol zavlažovaný, hybridy kukurice obstáli dobre. Čo sa týka slnečnice, v ponuke v budúcom roku bude aj hybrid novej technológie Clearfield® plus – LG 56.97 CLP, ktorých pestovanie sa naďalej rozširuje. V ponuke sú naďalej zahrnuté aj osvedčené hybridy LG 56.55, LG 56.58 CL, LG 56.33 CL. Pestovatelia budú mať k dispozícii aj hybrid s vyšším obsahom kyseliny olejovej a vhodný do technológie Clearfield – LG 54.92 HOCL. Na záver svojho vystúpenia poďakoval za dôveru pestovateľov k produktom spoločnosti a vzájomne prospešnú spoluprácu.
Hybridy slnečnice, Clearfield® plus
Ing. Juraj Drgoňa, produktový manažér spoločnosti predstavil okrem hybridov kukurice aj nosné hybridy slnečnice s ponukou pre všetkých pestovateľov.
Stredne skorý, olejnatý hybrid LG 56.55, overený praxou, je vhodný do všetkých pestovateľských oblastí Slovenska. Podľa slov produktového manažéra je prispôsobivý, dostatočne odolný voči suchu a dôkazom je, že v podmienkach Slovenska už takmer desať rokov stále patrí medzi výkonné hybridy slnečnice.
Pre technológiu Clearfield® sú v ponuke LG 56.58 CL – stredne skorý hybrid do intenzívnejších podmienok a LG 56.33 CL, ktorý vyniká skorosťou a nižším vzrastom.
„Pre pestovateľov slnečnice Clearfield® systému a pre tých, ktorí sa venujú hybridom s vyšším obsahom kyseliny olejov, tzv. HO slnečnice sme pripravili veľmi dobrú kombináciu, čo znamená, že sme spojili vlastnosti vysokoolejnatého hybridu s herbicídnou toleranciou Clearfied technológie,“ uviedol J. Drgoňa a dodal: „Doteraz sme takéto hybridy nemali v ponuke. Myslím, že sa týmto otvárajú nové možnosti pestovania slnečnice aj na pozemkoch, na ktorých sa slnečnica z určitých dôvodov nepestovala.“
Zrnové hybridy kukurice
Ťažiskom prezentácie boli zrnové hybridy FAO 320 až 450. Podľa J. Drgoňu, ekonomika pestovania kukurice z pohľadu spoločnosti znamená, že hybrid poskytne dobrú úrodu s požadovanou nižšou zberovou vlhkosťou a teda plus pre pestovateľa sú nižšie náklady na sušenie.
Skorý hybrid LG 30.315 (FAO 320) je novinka tohtoročnej sezóny, registrovaný ÚKSÚP-om po dvoch rokoch skúšok. Odporúča sa pestovať v kukuričnej a repnej výrobnej oblasti. Prednosťou hybridu je veľmi dobrá pravidelnosť v nasadzovaní šúľkov, čo preukázal aj v pokuse v Trsticiach.
„Pomerne dobre zvládol nedostatok vody, vytvoril o niečo menšie, ale pravidelne nasadené šúľky. Typické je veľmi rýchle uschýnanie v posledných fázach vegetácie. V oblastiach juhozápadného Slovenska je to kukurica do prvých zberov,“ uviedol k novinke J. Drgoňa.
LG 33.50 (FAO 350) patrí medzi najpestovanejšie hybridy z ponuky spoločnosti. Vyznačuje sa veľmi dobrým uvoľňovaním vody a v poskytovaní vyrovnaných úrod, či v suchých, alebo naopak v mokrých rokoch. Šúľky majú tenšie vretená, čiže zbytočne nepútajú vodu. Kratšie listene, ako samotný šúľok v posledných fázach vegetácie, napomáhajú k uvoľňovaniu vody zo šúľka, čo pozitívne ovplyvňuje ekonomiku pestovania so zberovými vlhkosťami na úrovni FAO 300.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.